وارد شوید ثبت نام کنید
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۲۹

تم انار برای شب یلدا -از شام گرفته تا تزیین خانه

تم انار برای شب یلدا، ازعناصر شام یعنی خورشت و سالاد و دسر گرفته تا تزیین میز شام. از تزیین خانه گرفته تا تزیین دیس میوه و تدارک هدیه های یلدایی با تم انار، موضوع مقاله امروز ماست.

انار نماد شب یلداست. انار میوه بهشتی فصل پاییز و زمستان است. انار با رنگ سرخ و تاج زیبایی که بر سر دارد شاه میوه های پاییز است.

شام شب یلدا
شب یلدا با تم انار
تزیینات یلدا
شب یلدا انار
انار شب یلدا

انار با هزار دانه یاقوت رخشان و شفاف درونش، از محبوب‌ترین میوه ها بین ما ایرانی هاست. دانه های انار نه تنها به زلالی دل مشهور هستند بلکه به خون نیز زلالی بیشتری می‌ بخشند و به تصفیه کنندگی خون مشهور هستند. خلاصه اینکه انار یک گزینه بی نظیر برای تبدیل شدن به تم شب یلدای شماست.

انار میوه‌ای است که نه تنها در سبد میوه بلکه در سفره غذایی ما ایرانی‌ها جایگاه ارجمندی دارد و مثل هندوانه محدود به استفاده شدن به عنوان میوه و نهایتا یک نوع مربا نیست که از پوسته هندوانه درست می شود.

رب انار از خوشمزه ترین طعم دهنده ها در غذای ایرانی هاست. با انار هم می توان سالاد درست کرد هم غذا و هم به عنوان میوه از آن استفاده کرد، بنابراین می تواند به عنوان یک تم در تمام اجزای پذیرایی شب یلدا ظاهر شود.

استفاده از سس انار و گردو در غذاهای شب یلدا

ترکیب خوشمزه رب انار و گردو را معمولا در خورشت فسنجان می شناسیم که از قضا خورشت فسنجان با گوش بوقلمون، یکی از گزینه‌های شناخته شده برای استفاده شدن درمیز شام یلداست.

شام شب یلدا
شب یلدا با تم انار
تزیینات یلدا
شب یلدا انار
انار شب

اما اگر شما به هر دلیلی این خورشت را برای شام امشب در نظر نگرفته‌‌اید می توانید از ترکیب سس انار و گردو برای طعم دادن به ماهی یا مرغ غذاهای خود استفاده نمایید و در نهایت با قدری برگ نعنای تازه و دانه‌های انار، خورشت خود را تزیین نمایید.

دو نوع سالاد انار برای شب یلدا

اصولا حس دانه‌های انار زیر دندان خوشایند است و چه بهتر که حالا که فصل انار است و شب، شب یلداست و شب انار،بهترین استفاده را از این خوراکی خوشمزه و بامزه بنماییم.

سالاد خوشمزه و دوست داشتنی انار، عالی ترین گزینه برای سالاد شب یلداست. این سالاد با استفاده از کلم بنفش رشته شده و دانه انار و سس مایونز درست می‌شود. استراحت دادن سالاد در یخچال را فراموش نکنید.

اما برای میهمانانی که سالادهای حاوی سس استفاده نمی کنند می توانید با استفاده از قدری پیاز و جعفری،سیب سبز و دانه‌های انار و آبلیموی تازه، یک سالاد میوه ای درست کنید.

دو نوع دسر یلدایی با انار

برای درست کردن دسر با تم یلدا می توانید از چیزکیک انار استفاده کنید و روی چیز کیک را با دانه‌های انار تزیین نمایید.

همچنین می توایند با استفاده از آب انار، ژلاتین و دانه‌های انار، ژله اناری درست کنید و از ترکیب این ژله با دسرهای دیگری که مزه‌های هماهنگ با یکدیگری دارند، دسرهای مجلسی تری درست کنید.

درست کردن این دسرها در جام های زیبا یا قالب زدن آنها جلوه بیشتری به میزشام می‌بخشد . اگر تعداد میهمانان شما زیاد است قالب زدن دسر، گزینه بهتری است زیرا مانع از شلوغ شدن میز شام با ظروف متعدد می‌شود.

ظرف پذیرایی میوه با تم انار

انار در هر حال، یک گزینه خوب از میان میوه‌ها برای قرار گرفتن در ظرف میوه میهمانی است چون خوشرنگ است و موجب جلوه آمدن دیس یا ظرف میوه می‌‌شود به ویژه اگر در کنار میوه‌هایی با رنگ سبز مثل خیار یا سیب سبز قرار گیرد.

اما بهتر است که علاوه بر قرار دان خود میوه انار در ظرف میوه به تعداد مناسب از برشهای میوه انار را نیز درظرف میوه قرار دهید یعنی هر دسته یاقوتهای اناری را به صورت آماده روی میوه ها قرار دهید. چون هم نوش جان کردن آن راحت‌تر است و هم موجب زیبایی بیشتر ظرف میوه خواهد شد.

همچنین اگر برخی میوه ها را به صورت برش داده شده در بشقاب یا دیس، سرو می‌کنید، می‌توانید چیدمان برشهای میوه در بشقاب را به صورت هنری انجام دهید. برای این منظور نیز می‌توانید از دانه‌های انار یا دسته یاقوتهای اناری استفاده نمایید.

یک ظرف انار دان شده نیز که به عنوان یکی از اجزای سفره یلدا، شناخته شده است.

آجیل شب یلدا با تم انار

برای دادن تم انار به ظرف آجیل شب یلدا نیز می توانید تعدادی مسقطی یا باسلوق با طعم انار را با آجیل داخل ظرف، مخلوط نمایید.

استفاده از تکه شیرینی های سنتی مثل مسقطی یا میوه های خشک شده مثل برگه زردآلو در آجیل شب یلدا ، نه تنها مرسوم است بلکه موجب زیباتر شدن و البته به صرفه تر تمام شدن ظرف آجیل شب یلدا نیز می شود.

تزیین میز شام با تم انار

اما حالا که تکلیف عناصر میز شام مشخص شد می‌رسیم به تزیین میز شام که از جهت اهمیت، دست کمی از خوشمزه بودن غذاها ندارد. برای قدم اول می‌توانید یک گلدان دکوری با میوه کاج و چند عدد انار و برگهای رنگارنگ پاییزی درست کنید و روی میز شام قرار دهید. ظرف میوه خوری پایه داررا به عنوان گلدان استفاده کنید.

این گلدان دکوری را می توایند در بخشهای مناسب دیگری از خانه مثلا روی اپن آشپزخانه یا یکی از میزهای ست مبلمان منزل نیز قرار دهید.

یک رانر اناری درست کنید . با استفاده از برخی گیاهان خشک مثل برگهای رنگارنگ پاییزی و میوه های کاج و چند عد انار و شمعهای زیبا می‌توانید یک رانر برای میز شام درست کنید. حتی می توانید به جای گیاهان خشک از یک پارچه که تم سنتی یا یلدایی دارد استفاده کنید و میزان گیاهان را کاهش دهید. مثلا پارچه مخمل قرمز با لبه های طلایی یا پارچه های طرح ترمه می توانند برای این منظور مناسب باشند.

می توانید بر بالای میز شام نیز آویزهایی با تم انار استفاده کنید. البته استفاده کردن تمام این ایده ها با هم، جذاب به نظر نمی رسد و تعدد ایده ها، موجب کمتر دیده شدن آنها می‌شود و بیش از آنکه تداعی کننده زیبایی باشد، نوعی شلوغی و نامرتبی را به ذهن متبادر می کند.

تزیین خانه با تم انار

تزیین خانه را با تزیین در ورودی شروع می کنیم. برای قدم اول می‌توانید یا حلقه گل با تم انار به در خانه نصب نمایید. برای این منظور می توایند از انار خشک شده یا میوه های اناری که داخل آنها تخلیه شده و با پشم شیشه پر شده است استفاده نمایید.

با بریدان چند انار روی کاغذ رنگی‌های قرمز و سرخابی و زرشکی و نیمه چسباندن آنها به یکدیگر، می‌توانید چند فانوس اناری درست کنید و به چند جای مناسب در خانه آویزان نمایید.

همچنین با استفاده از ترکیب کاردستی های اناری(مثلا شکل انار بریده شده روی زرورق) و اشیای زینتی مثل دانه‌های مصنوعی مروارید،آویزهای اناری درست کنید. اگر حوصله درست کردن آویزهای بیشتری را دارید می توانید پرده آویز تزیینی درست کنید.

می توانید منجوق‌دوزی‌های با طرح انار، جعبه هدیه های کوچک با طرح انار،نمد دوزی هایی با طرح انار و .. درست کنید و از آنها در آویزهای تزیین خانه استفاده کنید و در نهایت آنها را بریده و به میهمانان هدیه دهید.

می توایند با استفاده از کاغذ کشی و هر شی کروی مثلا توپ های پلاستیکی کوچک نیز انار درست کنید.

هدیه یلدایی با تم انار

از عناصر دکوراتیو با طرح انار- مثلا شمعدان یا اسانس سوز با طرح انار – می توانید برای زینت دادن خانه با تم انار در شب یلدا استفاده کنید و هم به عنوان هدیه یلدایی.

اصولا هر چیزی با طرح انار می تواند یا گزینه خوب برای هدیه یلدایی باشد مثلا تو گردنی با طرح انار. اگر دوست دارید برای هدیه یلدا از کار دست خود ساتفاده کنید کیسه های تزیینی با طرح انار یک گزینه عالی است.

همچنین انواع کارهای دستی با تم انار، گزینه‌های محبوبی هستند. مثلا درست کردن آویز کلید با طرح انار یا گوشواره با طرح انار یا درست کردن یک سرآستین با گلدوزی‌هایی از گلهای انار

لباس پوشیدن در میهمانی یلدا با تم انار

اگر دوست دارید میهمانها نیز تم اناری داشته باشند می توانید تِل موهای خام که قیمت ارزانی دارند را با طرحها و تم اناری تزیین نمایید. برای این منظور می‌توانید از وسایلی همچون مهره‌های شیشه ای یاقوتی رنگ، منجوق، نمد کاغذ کشی و … استفاده نمایید.

میهمانان می‌توانند ین تل‌ها را روی روسری به عنوان تاج گل نیز استفاده نمایند. برای میهمانان آقا می توان با استفاده از نمد یا وسایل دیگر، پاپیونهایی با تم و طرح و رنگ انار درست کرد.

نویسنده: معصومه غنیان

تهیه شده در گروه تولید محتوای سوپرمارکت آنلاین تزول

حال دلتان چون دل انار پر زهزار دانه رخشان امید

منبع : وبلاگ تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us