وارد شوید ثبت نام کنید
یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ۰۴:۵۷

راهکارهای خانگی درمان و پیشگیری از حساسیت فصلی

فصل بهار آغاز زیبایی و شادابی است اما برای گروه پرشماری از مردم، آغاز حساسیت فصلی و مشکلات پوستی و تنفسی است. متاسفانه افراد دارای حساسیت یا آلرژی، در فصل بهار یا پاییز دچار مشکلاتی می‌شوند که در موارد شدید باید به درمانگاه مراجعه و دارو مصرف کنند. داروهای ضد حساسیت در این موارد کارساز است ولی می‌توان با مشورت پزشک از داروهای گیاهی خانگی هم استفاده کرد.

دلیل حساسیت فصلی چیست؟

حساسیت فصلی در افرادی به وجود می‌آید که بدنشان واکنش شدیدی به ذرات خارجی مانند گرده‌های گل و گیاه نشان می‌دهد. در افراد عادی این حساسیت نهایتا منجر به عطسه و خارج شدن گرده و ذرات خارجی می‌شود ولی در افراد دارای حساسیت فصلی، بدن این تشخیص را نمی‌دهد و با آن ذرات مانند ویروس یا میکروب برخورد می‌کند. به همین علت هم نشانه‌های حساسیت فصلی بسیار شبیه به سرماخوردگی است و در بسیاری از مواقع درست تشخیص داده نمی‌شود.

حساسیت پوستی
حساسیت فصلی
حساسیت پوست صورت 
حساسیت پوست دست
حساسیت دارویی
حساسیت چشم 
حساسیت پوستی کودکان

این حساسیت در فصل بهار و پاییز بیشتر است چون گرده‌های گیاهان در این دو فصل بیشتر پخش می‌شوند ولی ممکن است در فصول دیگر هم اتفاق بیفتد چون همیشه در هوا ذرات معلق وجود دارد. علاوه بر گرده گیاهان؛ عطر، ادویه‌ها، دود و گرد و خاک خانه هم ممکن است موجب حساسیت شود بنابراین دقت کنید که به چه چیزهایی حساسیت دارید و از آن دوری کنید.

درمان خانگی حساسیت فصلی

سیر خام: سیر حاوی آنتی‌هیستامین طبیعی است و سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. می‌دانیم که آلرژی وقتی به وجود می‌آید که هیستامین بدن افزایش پیدا کند. سیر حاوی کورستین است که اثر هیستامین را خنثی می‌کند و در حقیقت آنتی هیستامین یعنی ضد هیستامین است. قرص‌های آنتی هیستامین در واقع حاوی همین کورستین هستند که از گیاهان گرفته شده‌اند. می‌توانید سیر را بکوبید و در یک لیوان آب بیندازید. پس از ده دقیقه این آب را میل کنید.

حساسیت پوستی
حساسیت فصلی
حساسیت پوست صورت 
حساسیت پوست دست
حساسیت دارویی
حساسیت چشم 
حساسیت پوستی کودکان
برگ گزنه
دمنوش برگ گزنه دارویی قوی برای درمان حساسیت فصلی است

برگ گزنه: بار دیگر که به طبیعت رفتید به جای فرار کردن از گزنه، به سراغش بروید. راه درمان حساسیت به اجزای طبیعت، در خود طبیعت نهفته است. برگ گزنه یکی از موثرترین مواد برای درمان حساسیت فصلی است. شما می‌توانید برگ‌های گزنه را مانند چای دم کنید و عصاره آن را بنوشید یا آن را خرد کنید و در سالاد بریزید. گزنه از قدیم برای درمان مشکلات حساسیت، آسم، کهیر و مشکلات گوارشی استفاده می‌شده است.

زردچوبه: خوشبختانه ما ایرانیان رابطه خوبی با زردچوبه داریم. طبق تحقیقات علمی معتبر، زردچوبه دارای مقادیر زیادی کورکومین است که می‌تواند اثرات حساسیت و احتقان بینی را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. برای از بین بردن علائم حساسیت فصلی خود مقداری زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم بریزید و میل کنید.

سرکه سیب: سرکه برای ما همواره نشانگر سلامتی و پاکیزگی بوده است. درباره حساسیت فصلی هم سرکه به خصوص سرکه سیب این قابلیت را دارد که سیستم لنفاوی بدن را پاکیزه و آبریزش بینی را متوقف کند. روزانه یک قاشق غذاخوری سرکه سیب میل کنید. می‌توانید آن را روی سالاد یا در یک لیوان آب و عسل بریزید و میل کنید.

مصرف روزانه سرکه سیب به درمان حساسیت فصلی کمک می‌کند
حساسیت پوستی
حساسیت فصلی
حساسیت پوست صورت 
حساسیت پوست دست
حساسیت دارویی
حساسیت چشم 
حساسیت پوستی کودکان

ماست پروبیوتیک: به طور کلی مواد غذایی پروبیوتیک با تقویت سیستم ایمنی بدن به درمان حساسیت فصلی کمک می‌کنند. روزانه مقداری ماست پروبیوتیک در رژیم غذایی خود بگنجانید.

استفاده از ماسک: ماسک زدن فقط در مواقع آلودگی هوا در زمستان نیست؛ گرده‌های گل و گیاه برای افراد حساس نوعی آلودگی حساب می‌شود و باید از آن دوری کنند. ماسک‌های فیلتردار برای شما بسیار کاربرد خواهند داشت. تا حد امکان نیز در و پنجره را باز نگذارید تا آلودگی بیرون به منزل منتقل نشود.

دستگاه تصفیه هوا: فقط محیط بیرون از منزل نیست که ممکن است برای شما حساسیت ایجاد کند، در فضای خانه هم گرد و غبار وجود دارد. فرش، لباس، گیاهان، گلدان خاک، عطر و ادکلن، عود، ادویه، دود سیگار، بوی غذا و بسیاری چیزهای دیگر در خانه می‌توانند موجب بروز علائم حساسیت در شما شوند. به همین منظور دستگاه‌های تصفیه هوا که دارای فیلتر «هپا» هستند به شما کمک زیادی می‌کنند و مقدار آلاینده‌های هوا را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهند.

گیاهان حساسیت‌زا

همیشه گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد حساسیت فصلی هم این جمله صدق می‌کند. بهتر است به دنبال این باشید که به چه چیزهایی حساس هستید و تا جای ممکن از آن‌ها دوری کنید. البته برخی گیاهان مانند علف و چمن در نقاط زیادی وجود دارند و عملا نمی‌توان از آن‌ها دوری کرد ولی می‌توان با زدن ماسک یا لااقل شناختن منبع حساسیت به دنبال خنثی کردن اثر آن بود.

برخی از گیاهان حساسیت‌زا

چمن‌ها حساسیت زا ترین گیاهان در جهان هستند
حساسیت پوستی
حساسیت فصلی
حساسیت پوست صورت 
حساسیت پوست دست
حساسیت دارویی
حساسیت چشم 
حساسیت پوستی کودکان

چمن: شاید باورش سخت باشد ولی چمن یکی از حساسیت‌زاترین گیاهان در جهان است! حدود ۱۲ هزار گونه علف در دنیا وجود دارد که گرده افشانی گل آنها موجب حساسیت در افراد می‌شود.

علف‌های هرز: البته نام علف هرز برای گیاهان خودرویی که برای زمین کشاورزی مضر هستند کاربرد دارد. در حقیقت هر گیاه می‌تواند نوعی علف هرز باشد. ولی به طور کلی گیاهانی که معمولا در فضاهای سبز یا زیر درختان رشد می‌کنند که دامنه وسیعی هم دارند می‌توانند برای انسان حساسیت‌زا باشند.

درختان: درخت‌ها در فصل گرده افشانی ذرات معلق زیادی تولید می‌کنند که بسیاری از آن‌ها حساسیت‌زاست و بهتر است در این مواقع از ماسک استفاده کرد. درختانی مثل چنار، کاج، سپیدار، عرعر، زبان گنجشک، افرا، بید، سرو، اکالیپتوس و خیلی درختان دیگر گرده‌ها و ذراتی از خود منتشر می‌کنند که موجب حساسیت فصلی در بسیاری از افراد می‌شود.

بخش حساسیت‌زای درخت چنار میوه آن است.
حساسیت پوستی
حساسیت فصلی
حساسیت پوست صورت 
حساسیت پوست دست
حساسیت دارویی
حساسیت چشم 
حساسیت پوستی کودکان
بخش حساسیت‌زای درخت چنار

گل‌ها: آفتابگردان، لیلیوم، خرزهره، گل دیفن باخیا، مینا، کوکب، بابونه، داوودی و بسیاری از گل‌هایی که به وسیله هوا گرده افشانی می‌کنند می‌توانند برای افراد حساس ایجاد آلرژی کنند.

با رعایت این نکات و دوری از فضاهای حساسیت‌زا و البته دوری از گرد و خاک وسایلی مانند فرش، پتو، ملحفه و… می‌توانید خاطره خوبی از بهار برای خود ایجاد کنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

 

نویسنده: شبنم رضا

 

منبع : https://www.tezolmarket.com/ گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us