وارد شوید ثبت نام کنید
چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۴۶

همه چیز درباره خوراکی‌های چهارشنبه سوری

خوراکی ها جزء جدانشدنی جشن‌ها و رسوم ما ایرانیان هستند و برای هر جشن یا مراسمی، خوراکی مخصوص آن روز را تهیه می‌کنیم. از نوروز و سیزده به در گرفته تا شب چله و خوراکی های چهارشنبه سوری.

درباره خوراکی های شب عید و به خصوص شب چله زیاد می‌دانیم اما شاید خوراکی های چهارشنبه سوری را کمتر بشناسیم. با تهیه تنقلات و غذای مخصوص شب چهارشنبه سوری می‌توانیم یک شب خاطره انگیز همراه با افروختن آتش داشته باشیم. علاوه بر آن رسوم زیبای کشورمان را هم زنده کنیم تا به جای ترقه بازی و ایجاد صداهای اذیت کننده، آتش روشن کنیم و در گرمای آن تنقلات، آجیل و خوراکی های چهارشنبه سوری را میل کنیم.

چهارشنبه سوری
رسوم ایرانی 
آیین و رسوم ایرانی 
خوراکی های چهارشنبه سوری

خوراکی های چهارشنبه سوری

مردم ایران در مناطق مختلف این رسم زیبا را با خوراکی های نسبتا متفاوتی برگزار می‌کنند که نمی‌توان به همه آنها پرداخت. البته چهارشنبه سوری فقط در ایران برگزار نمی‌شود بلکه مردم افغانستان، ترکیه، کردستان، تاجیکستان و آذربایجان هم طبق رسوم خود آن را گرامی می‌دارند و غذاهایی مختص این جشن می‌پزند.

چهارشنبه سوری
رسوم ایرانی 
آیین و رسوم ایرانی 
خوراکی های چهارشنبه سوری
آجیل چهارشنبه سوری

آجیل چهارشنبه سوری

به طور کلی آجیل پای ثابت همه جشن‌های ایرانیان است. آجیل شب چهارشنبه سوری به آجیل مشکل گشا معروف است که البته در هر منطقه ایران با توجه به خشکبار آن منطقه متفاوت است. این آجیل که قرار است مردم را به خواسته‌هایشان برساند یا به قولی بخت‌ها را باز کند ترکیبی است از: نخودچی، کشمش، برگه، انجیر، پسته، بادام، خرما و فندق. باسلوق، گردو، سنجد و… هم در این آجیل به تناسب منطقه جغرافیایی وجود دارد. به اعتقاد مردم قدیم خوردن این آجیل در شب چهارشنبه سوری شگون دارد و موجب دفع بلا می‌شود.

شام چهارشنبه سوری

رشته پلو غذایی است که در اکثر جشن‌های ما پخته می‌شود تا رشته امور به دستمان بیاید. یکی از خوراکی های چهارشنبه سوری هم رشته پلو است که با موادی مانند خلال پسته و بادام و هویج همراه با کشمش و زرشک تزئین می‌شود. همراه با این پلو می‌توان گوشت یا مرغ سرو کرد. این پلو را می‌توان به صورت مرصع پلو یا آجیل پلو همراه با مغزها هم پخت. ترکیب اصلی این پلو، رشته پلویی مخلوط با برنج است که معمولا با ادویه زیره دم می‌کشد و روی آن با مواد مختلفی تزئین می‌شود.

چهارشنبه سوری
رسوم ایرانی 
آیین و رسوم ایرانی 
خوراکی های چهارشنبه سوری
آجیل چهارشنبه سوری
رشته پلو 
هویج پلو
مرصع پلو

پلو هفت رنگ

همان طور که از نامش پیداست، نوعی پلو است که البته نه با هفت رنگ بلکه با سه چهار رنگ پخته می‌شود. این پلو یکی از خوراکی های چهارشنبه سوری است که شاید کمتر به آن توجه شده است و علتش همین رنگی کردن پلو است. به این صورت که پس از آبکش کردن پلو آن را به چند قسمت تقسیم می‌کنند و هر قسمت را به یک رنگ در می‌آورند. مثلا برای رنگ قرمز، آلبالو پلو درست می‌کنند. برای رنگ زرد هویج پلو با زعفران، رنگ سبز با سبزی پلو و… . در آخر این پلوهای رنگی را با موادی که در مرصع پلو استفاده می‌شود تزئین می‌کنند و در دیسی بزرگ می‌کشند و به سر سفره می‌آورند.

آش چهارشنبه سوری

از هر خوراکی که بگذریم از آش نمی‌توانیم بگذریم چون آش‌ها قوت غالب مردم ایران بوده‌اند و هنوز هم طرفداران بسیاری دارند. در نقاط مختلف ایران آش‌های مختلفی برای شب چهارشنبه سوری می‌پزند. رایج‌ترین آش چهارشنبه سوری، آش رشته است که باز در هر منطقه متفاوت است. علاوه بر آش رشته آش‌های دیگری هم در نقاط دیگر ایران پخته می‌شود.

چهارشنبه سوری
رسوم ایرانی 
آیین و رسوم ایرانی 
خوراکی های چهارشنبه سوری
آجیل چهارشنبه سوری
رشته پلو 
هویج پلو
مرصع پلو

مثلا در مازندران آش هفت ترشی یا آش گزنه با بنشن و چغندر و انواع ترشی‌ها مثل آب نارنج و سرکه و شیره ازگیل پخته می‌شود.

در اردبیل پختن آش میوه به عنوان یکی از خوراکی های چهارشنبه سوری رایج است. این آش ترکیبی است از کوفته قلقلی، بنشن، آلبالو، چغندر، آلو قیسی و… که همراه با رشته و کشک پخته می‌شوند.

در بجنورد آش گندم در شب چهارشنبه سوری پخته می‌شود و ترکیبی است از گندم، بنشن، کشک و… .

بعد از اسلام پخت نوعی آش که البته تقریبا همان آش رشته است در شب چهارشنبه سوری باب شد. اسم این آش ابودردا است. ابودردا نام یکی از صحابه پیامبر اسلام بوده است. تفاوت این آش با آش رشته این است که در این آش با نوعی صورتک یا تندیس خمیری اضافه می‌شود و به نیت شفای بیماران آن را نذری می‌دهند.

علاوه بر خوراکی های چهارشنبه سوری، چیزی که این جشن کهن را زیباتر می‌کند رسومی است که مردم در این شب انجام می‌دهند. مثلا فالگوشی یا فالگوش ایستادن رسم جالبی است برای حاجت گرفتن. فالگوش نوعی فال گرفتن است به این صورت که فرد نیتی می‌کند و در گوشه‌ای از کوچه یا خیابان می‌ایستد و با توجه به حرف‌های رهگذران، جواب نیت خود را می‌گیرد. اگر آنها درباره چیز خوبی صحبت می‌کردند نیت او برآورده می‌شود و برعکس.

چهارشنبه سوری
رسوم ایرانی 
آیین و رسوم ایرانی 
خوراکی های چهارشنبه سوری
آجیل چهارشنبه سوری
رشته پلو 
هویج پلو
مرصع پلو

قاشق زنی هم رسم جالبی است به این صورت که افراد حاجتمند و به خصوص دختران دم بخت صورت خود را با چادر می‌پوشاندند و با یک کاسه و قاشق به در خانه‌ها می‌رفتند. با زدن قاشق به کاسه صاحبخانه را مطلع می‌کردند تا کاسه آنها را از آجیل، بنشن یا پول پر کند تا حاجت‌روا شوند.

ایرانیان از دیرباز با روشن کردن آتش و سوزاندن وسایل اضافی و شکستن کوزه‌های کهنه آب که پس از یک سال دیگر غیربهداشتی به حساب می‌آمده، به استقبال سال نو و پاکیزگی می‌رفته‌اند. با اجرای درست و سنتی رسوم زیبایمان و تهیه خوراکی های چهارشنبه سوری، این بار جشنی اصیل و به یادماندنی برگزار کنیم.

چهارشنبه سوری
رسوم ایرانی 
آیین و رسوم ایرانی 
خوراکی های چهارشنبه سوری
آجیل چهارشنبه سوری
رشته پلو 
هویج پلو
مرصع پلو

شما می‌توانید با تهیه خوراکی های چهارشنبه سوری و عکاسی از آنها به همراه دستور پخت آش یا پلوی منطقه خودتان در بخش شما فرستادین همکاری کنید تا بقیه هم از دستور پخت شما استفاده کنند.

 

نویسنده: شبنم رضا

*پیشنهاد خریدی آسان و به صرفه از سوپرمارکت آنلاین تزول
لینک نصب اپلیکیشن تزول مارکت
لینک خرید از سایت تزول مارکت

 

منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us