وارد شوید ثبت نام کنید
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۱۲

در زمان آلودگی هوا چه بخوریم؟

تغذیه در زمان آلودگی هوا و باید و نبایدهای آن موضوع مقاله ماست. میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین سی مثل پرتقال و لیمو، منابع ویتامین «ای» مثل گردو، سبزیجات نارنجی‌رنگ مثل کدوحلوایی و چغندر و انار که تصفیه کننده خون هستند، برخی از خوراکیهای هستند که مصرف آنها در ایام آلودگی هوا توصیه می‌شود.

سبزیجات آلودگی هوا

متخصصان تغذیه همواره تاکید می‌کنند که رژیم غذایی بر پایه مواد غذایی سالم باشد اما اهمیمت تغذیه در زمان آلودگی هوا، صد برابر روزهای معمولی است.

در ادامه به تفصیل بیشتری به توصیه‌های غذایی خواهیم پرداخت اما در ابتدا قدری به نبایدها بپردازیم:

 • فست فود و غذاهای چرب نخورید
 • چربهای غیر اشباع مثل کره و خامه نخورید
 • ورزش نکنید
 • با نوشیدیهای کافئینه و گوشت قرمز سرسنگین باشید
 • بیشتر آب بنوشید
 • بعضا روزانه یک عدد قرص جوشان ویتامین سی مصرف کنید

آنتی اکسیدانها، شوالیه های قهرمان مبارزه با آلودگی هوا

آنتی اکسیدانها شوالیه های قهرمان مبارزه با آلودگی هوا هستند. پس تاکید متخصصان تغذیه در این ایام، بر مصرف سبزیجات و میوه جات است به وِیژه آنها که حاوی ویتاین سی هستند.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم

در اینجا یک لحظه مکث کنید؛ یک فرصت پیش روی شماست: می‌توان تهدید آلودگی هوا را به فرصتی برای بهبود سبک زندگی خود تبدیل کنیم. اگر پیشتر، مصرف میوه‌جات و سبزیجات را جدی نمی‌گرفتیم در این ایام آن را مد نظر قرار دهیم و دقت داشته باشیم که سه عدد میوه در روز و سه لیوان سبزیجات در روز را – که توصیه متخصصان تغذیه است- بر سر سفره‌های خود بنشانیم و از در خانه تنی که تمنای سلامت بودن دارد، نرانیم.

آنتی اکسیدانها در مبارزه با آلودگی هوا مهمتر از شیر هستند

به کرات شنیده ایم که در زمانی که هوا آلوده است مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهید. زیرا این مواد به جهت اینکه حاوی کلسیم هستند به دفع سموم کمک می کنند.واقعیت آن است که این توصیه برای زمانی است که سمومی خورده شده باشند و وارد دستگاه گوارش شده باشند در حالیکه سخن ما در مورد استنشاق آلاینده هاست و این سموم وارد دستگاه تنفسی ما می‌شوند. در اینجاست که آنتی اکسیدانها بیش از شیر اهمیت پیدا می‌کنند. و اما برخی توصیه ها در این راستا :

حتما حداقل یک عدد مرکبات در روز میل نمایید

حتما از سبزیجاتی مثل فلفل دلمه ی ومیوه‌هایی مثل کیوی بیشتر در انتخابهایمان بگنجانیم

از منابع ویتامین ای همچون گردو غافل نشوید

سبزیجاتی نارنجی رنگ و سرخرنگ مثل هویج و چغندر را بیشتر استفاده کنید

اهمیت مصرف ویتامین سی در هوای آلوده

اهمیت مصرف ویتامین سی در زمان آلودگی هوا به قدری است که توصیه می‌شود افرادی همچون راننده‌های عزیز که مدام در معرض آلودگی هوا هستند به مصرف میوه‌های حاوی ویتامین سی اکتفاد نکنند و یک عدد قرص جوشان ویتامین سی نیز روزانه مصرف نمایند. به ویژه اگر فرد، مبتلا به دیابت یا چربی خون بالا- همچون کلسترول بالا و تری‌گلیسیرید بالا- نیز باشد.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم
تغذیه هوای آلوده

حداقل روزانه یک عدد از مرکبات میل نمایید

در این ایام روزانه دست کم یک عدد از مرکبات مثل پرتقال، لیموشیرین و لیموترش را در برنامه غذایی خود بگذارید.

هوای آلوده تغذیه
سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم

اهمیت فلفل دلمه‌ای برای کودکان

حتما در ایام آلودگی هوا از سبزیجاتی مثل فلفل دلمه‌ای ومیوه‌هایی مثل کیوی بیشتر استفاده کنید. این نکته در خصوص کودکان، سالمندان و افرادی که درمعرض خطر هستند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

سبزیجات آلودگی هوا
تغذیه هوای آلوده

اهمیت مصرف ویتامین «ای» در هوای آلوده

زمانی که هوا آلوده است حتما از منابع انواع ویتامین «ای» مثل انواع جوانه‌ها، گردو و انواع آجیل خام بیشتر استفاده شود.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم
تغذیه هوای آلوده

سلامی دوباره به سبزیجات نارنجی رنگ

در این ایام تاکید می‌شود بر مصرف بیشتر منابع ویتامین آ یا پیش ساز آن مثل هویج ، کدو حلوایی و کلا سبزیجات نارنجی رنگ.

سبزیجات آلودگی هوا

لبوی خانگی و تغذیه در زمان آلودگی هوا

از قدیم شنیده‌ایم که انار تصفیه کننده خون است. هر ماده خوراکی که خداوند به رنگ قرمز و بنفش آفریده است، می تواند مواد سمی را از خون پاک کند مثل انار و چغندر. مصرف چغندر طبخ شده در منزل در ایام آلودگی هوا فوق‌العاده توصیه می‌شود.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم

غذای سرخ کرده ممنوع

متخصصان تعذیه توصیه می‌کنند که کمتر از فست فود و غذاهای سرخ کرده و چرب استفاده کنید اما در این روزها – زمانی که آلودگی هوا زیاد است – تاکید می‌کنند که اصلا از این غذاها استفاده نشود. مصرف روغنهای جامد، خامه، کره، سرشیر، غذاهای چرب و فست فودها در این روزها به مراتب خطر بیشتری دارند و باعث می شوند آلاینده هایی که وارد بدن ما شده‌اند، اثرات مخرب‌تری روی سطح سلولهای ما بگذارند.

کمتر گوشت قرمز استفاده نمایید

در هوای آلوده از منابع کلسترول و اسید چرب اشباع، همچون گوشت قرمز، کمتر استفاده بفرمایید. گوشت قرمز به جهت کلسترول بالا و نوع چربی‌هایی که داراست، می‌تواند اثرات مخرب‌تری را در بدن ایجاد نماید.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم

با چای پررنگ سرسنگین باشید

در ایامی که آلودگی هوا شدید شده است، توصیه می‌شود که کمتر از موادغذایی کافئینه سراغ بگیرید. قهوه، نسکافه، چای پررنگ و شکلات تلخ منبع قوی از کافئین هستند. می دانیم که کافئین ضربان قلب را افزایش می‌دهد و تنفس را تغییر می‌دهد. بنابراین در شرایط هوای آلوده که خود شاهد یک مقدار تغییر در ریتم ضربان قلب هستیم، در صدد نباشیم که با مصرف مواد غذایی کافئینه، این افزایش را بیشتر کنیم و به بدن خود آسیب وارد کنیم .

چکاب آهن خون بعد سبک شدن آلودگی هوا

سرب و ترکیبات آلاینده موجود در هوا ممکن است کم خونی فقر آهن ایجاد کند. بنابراین بعد از اینکه آلودگی هوا سبکتر شد به چکاب آهن خون توصیه می شود، مخصوصا در خانمهای باردار و کودکان.

بیشتر آب بنوشید

هر چقدر دفع ادرار بیشتر شود پس می توان پیش‌بینی کرد مواد سمی بیشتری از طریق ادرار دفع می‌شود. بنابراین در ایام آلودگی هوا، آب بیشتری بنوشید. گرچه توصیه کردیم که با نوشیدنی‌های کافئین دار، سرسنگین باشید.


آب آلودگی هوا

ورزش نکنید

گرچه همواره توصیه به ورزش می‌شود و اما در ایامی که هوا آلوده است از ورزش کردن خود داری کنید. زیرا ورزش باعث افزایش ضربان قلب و عمیق شدن تنفس می‌شود و بنابراین آلاینده‌های بیشتری وارد ریه می‌شود. ورزش در هوای باز ممنوع است اما می‌توانید در در آپارتمان خودتان قدری فعالیت بدنی داشته باشید.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم

خداحافظی با چاقی

افراد چاق بیش از دیگران از آلودگی هوا اذیت می شوند و بیشتر در معرض خطر هستند. زیرا سیستم ایمنی افراد چاق ضعیف‌تر از سیستم ایمنی افرادی است که وزن نرمال دارند. به همین جهت افراد چاقی که در معرض هوای آلوده قرار می گیرند، بیشتر دچار تنگی نفس و تغییرات ضربان قلب می شوند و بیشتر سردرد می‌گیرند.

پیشتر گفتیم که می توانیم تهدید آلودگی هوا را به فرصتی برای تثبیت تغذیه سالم تبدیل نماییم. همچنین می‌توانیم به اضافه وزن خود هوشیار شویم و آن را باور کنیم و جدی بگیریم و در صدد کاهش وزن خود برآییم.

سبزیجات آلودگی هوا
در هوای آلوده چه بخوریم

اگر پیش از این اضافه وزن خود را جدی نمی‌گرفتیم و فکر می‌کردیم که یک هوا پُرتر هستیم و نسبت به اضافه وزن خود اهمال می‌کردیم اما حالا می‌توانیم تصمیم درستی بگیریم.

حالا که متوجه هستیم می‌توانیم خودمان به خودمان در برابر آلودگی‌ها و بیماریها کمک کنیم، چرا این مهربانی را از خود دریغ کنیم.اگر خودمان با خودمان مهربان نباشیم چه توقعی از دیگران است؟ بله با کاهش وزن اضافه می‌توانیم به تقویت سیستم ایمنی بدن خود بپردازیم.

این مقاله -در مورد تغذیه در زمان آلودگی هوا- به جز بخشهایی از قسمت نهایی، بر اساس سخنان خانم دکتر « میترا زراتی» در برنامه‌ای تلوزیونی تنظیم شده است. خانم زراتی متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند.

آنتی اکسیدان آلودگی هوا
ویتامین سی آلودگی هوا

تهیه شده در گره تولید محتوای سوپرمارکت آنلاین تزول

تنظیم کننده: معصومه غنیان

منبع : وبلاگ تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

 • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
 • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
 • به شهر ما هم بیایید.
 • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
 • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
 • مرسی به محله ما هم اومدین.
 • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
 • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us