وارد شوید ثبت نام کنید
پنج شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۰

سنبل سفره هفت‌ سین را خودتان درست کنید


یکی از زیباترین اجزای سفره هفت سین، گل سنبل است که بهار را روی سفره نمایندگی می‌کند و به رنگهای مختلفی نیز در سفره هفت سین قرار می‌گیرد.
شما می‌توانید سنبل‌های سفره هفت سین را بخرید یا سنبلهای طبیعی‌ای که خودتان کاشته اید را روی سفره هفت سین بگذارید و حتی سال بعد نیز می‌توانید باز از همین گیاه، گل بگیرید.
البته گزینه سومی هم هست که در این مقاله بیشتر به آن می پردازیم و آن درست کردن سنبل‌های کاغذی است.

سنبل
گل سنبل
هفت سین
سفره هفت سین 
سنبل کاغذی
کاردستی


جالب است بدانید که کاشت پیاز گل سنبل بسیار آسان است، اما چون گل زیبا و خاصی است بسیاری فکر می‌کنند کاشت آن سخت است و تخصص زیاد می‌خواهد. با شروع فصل سرما خودتان می‌توانید اقدام به کاشت پیاز سنبل کنید تا در بهار به گل بنشیند.

سنبل 
گل سنبل 
تزئین هفت سین 
سفره هفت سین 
سال نو 
سنبل کاغذی 
کاردستی


اما بپردازیم به هدف اصلی این مقاله که درست کردن سنبل‌های کاغذی است.
درست کردن سنبل‌های کاغذی، بسیار ساده است. در یک بیان مختصر می‌تواید یک سمت از یک نوار کاغذ-کشی را ریش‌ریش کرده و با استفاده از یک میله فر دهید و سپس آنچه حاصل شده است را دور میله دیگری بپیچانید. تنها می‌ماند تمیزکاریها؛ یعنی اینکه دور میله ای نکه حکم ساقه را دارد با کاغذ کشی سبزرنگ بپوشانید (و یا با هر پوشش مناسب سبز رنگ دیگری) و در صورت لزوم برگهایی را نیز به ساقه اضافه کنید.

سنبل 
گل سنبل 
تزئین هفت سین 
سفره هفت سین 
سال نو 
سنبل کاغذی 
کاردستی

شما می‌توانید با استفاده از مفتول‌های فلزی‌ای که که در گل‌فروشیها استفاده می‌شود- و پوشاندن آنها با کاغذ کشیها یا پوشش‌های مناسب دیگر- هر یک از اجزای سفره هفت سین را به صورت یک شاخه گل درآورید و با گرد هم آوردن آنها در کنار سنبل‌هایی که درست کرده اید یک دسته گل هفت‌سینی درست کنید و به این ترتیب به جای ارایه سفره هفت سین، یک دسته گل هفت سین داشته باشید.

این ایده برای خانه های کوچک که فضای کافی برای چیدن سفره هفت سین ندارند می‌تواند مناسب باشد. برای دریافت ایده‌های بیشتر در خصوص هفت‌سین‌های کم‌جای دیگر به مقاله «هفت سین‌های کم‌جا برای خانه‌های کوچک» مراجعه کنید.

سنبل 
گل سنبل 
تزئین هفت سین 
سفره هفت سین 
سال نو 
سنبل کاغذی 
کاردستی

همچنین می‌توانید این سنبل‌های دست‌ساز را به عنوان عیدانه‌های کوچک به میهمانان خود تقدیم کنید به ویژه کودکانی که برای عید‌ دیدنی به خانه شما می‌آیند.

سنبل 
گل سنبل 
تزئین هفت سین 
سفره هفت سین 
سال نو 
سنبل کاغذی 
کاردستی

اما شاید برای سال بعد خواستید که علاوه بر سبز کردن سبزه، سنبل سفره هفت سین را نیزخودتان سبزکنید. در این صورت خوب است بدانیم که شروع فصل سرما، زمان شروع کاشت گل‌های پیازی از جمله  گل نرگس و  گل مریم است. گل سنبل نیز از دسته گل‌های پیازی است و بهترین خاک برای پرورش سنبل، مخلوطی از دو سوم شن و یک سوم خاکبرگ است و به آبیاری منظم و دمای ۱۵ درجه سانتیگراد نیاز دارد.

سنبل 
گل سنبل 
تزئین هفت سین 
سفره هفت سین 
سال نو 
سنبل کاغذی 
کاردستی

اما چرا از میان این همه گل، گل سنبل برای هفت سین انتخاب شده است؟

شاید علت اینکه گل سنبل برای هفت سین انتخاب شده است این است که دورهٔ گل‌دهی این گلهای خوش‌بو، اوایل بهار است. علت دیگر شاید این است که گل سنبل تنها یک گل نیست بلکه خوشه‌ای از گلهاست. آن هم گلهایی شکفته و خندان.

یک خوشه گل تنها حس خوبی را که یک شاخه گل ایجاد می‌کند با خود ندارد بلکه علاوه بر حس خوبی که یک گل با خود همراه دارد، حس فراوانی را نیز القا می‌کند. بنابراین سنبل یعنی: گل+ فراوانی.

سنبل
گل سنبل
هفت سین
سفره هفت سین 
سنبل کاغذی
کاردستی

وجود سبزه و سنبل روی سفره هفت سین، نشان شادی، سرسبزی، خوشبختی است. خوب است که قدری بیشتر با این گل که در فرهنگ ایرانی کنونی، جنبه نمادین دارد، بیشتر آشنا شویم.


خاستگاه اصلی گل سنبل، کشور هلند است و به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی وجود دارند. سنبلها را در سه دسته هلندی ولایتی و ایرانی می‌شناسیم.

سنبل
گل سنبل
هفت سین
سفره هفت سین 
سنبل کاغذی
کاردستی

گل سنبل هلندی عطر فوق العاده ای دارد و عطر آن باعث شده که همه به این گل زیبا علاقه‌مند شوند. سنبل ولایتی، همان سنبل های ایرانی است که از قدیم در ایران برای ایام نوروز می‌کاشته اند و پیازهای آن را غالبا از مازندران می‌آورند .

خوشه گل‌های آن تنک است و فاصله بین دانه‌های گل زیاد است. گرچه این نوع سنبل به زیبایی سنبل هلندی نیست ولی چون پیازهای آن کاملا روستایی است و سالیان متمادی در زمین باقی مانده، خود‌به‌خود زیاد شده است. همه ساله در فصل بهار، بوته‌های قوی و پر‌پشتی از آن بیرون آمده و گل‌ریزان می‌کند. سنبل ولایتی برای باغهای روستائی وکنار چمنزارها، گل بهاری مناسبی است.


بوته سنبل رومی کوچک تر و خیلی کوچک و تنک است ولی معطر و خوشبو است. رنگ گلهایش سفید است و زودتر از سنبل هلندی باز می‌شود .

سنبل
گل سنبل
هفت سین
سفره هفت سین 
سنبل کاغذی
کاردستی

زندگیتان پر از حس گل و بهار و فراوانی یعنی سنبلی

مولف و نویسنده: معصومه غنیان

منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us