وارد شوید ثبت نام کنید
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۱۲

برای سحری چه بخوریم؟+ رژیم غذایی مناسب سحری در ماه رمضان

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
ماه رمضان 
ماه رمضان چه بخوریم 
سحری مقوی ماه رمضان 
برای سحری چه بخوریم؟

در ماه رمضان همواره دغدغه این را داریم که سحری چه بخوریم تا بتوانیم تمام ماه رمضان را روزه بگیریم و از حال و هوای این ایام به خوبی استفاده کنیم. یکی از دلایل این نگرانی، ضعیف شدن بدن بعد از هفته اول روزه‌داری است که خود موجب بروز بیماری می‌شود.

مهم‌ترین آسیبی که ممکن است در این ایام به بدن فرد روزه دار وارد شود کم‌آبی و در نتیجه سردرد و بی‌حالی است در صورتی که می‌توان با داشتن برنامه غذایی مناسب، رمضانی پرنشاط را سپری کرد.

در این مطلب می‌خواهیم به برنامه غذایی مناسب سحری اشاره کنیم چون فکر می‌کنیم اگر روز را درست و اصولی شروع کنیم می‌توانیم تا وقت افطار انرژی‌مان را حفظ کنیم. در مطالب بعدی به وعده افطار هم خواهیم پرداخت.

برای سحری چه بخوریم؟

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
ماه رمضان 
ماه رمضان چه بخوریم 
سحری مقوی ماه رمضان 
برای سحری چه بخوریم؟

هر سال در وقت ماه رمضان توصیه‌هایی بعضا غیراصولی و بدون کارشناسی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که گاهی با هم تناقض دارند. بهتر است از مجراهای کارشناسی و متخصصان تغذیه در این باره پرسید و هر شخص با توجه به وضعیت سلامتی خود برنامه غذایی مناسب سحری را انتخاب کند و پیش بگیرد. با این حال بعضی نکات برای همه افراد می‌تواند به کار گرفته شود.

نوشیدنی‌های مناسب سحری

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
تخم شربتی
نوشیدنی
عرقیات سنتی ایرانی
آبلمیو و زعفران

تخم شربتی: تخم شربتی قابلیت جذب آب زیادی دارد و مانند یک کپسول ذخیره آب عمل می‌کند. این دانه‌ها در طول روز آبی که جذب گرده‌اند به بدن پس می‌دهند و این‌گونه کمک می‌کنند که دچار کم آبی نشوید. ممکن است در طول روز در ناحیه دهان احساس خشکی کنید ولی آسیب بدنی به دلیل کم آب شدن به حداقل می‌رسد.

بین تخم شربتی و تخم ریحان شباهت ظاهری زیادی وجود دارد که معمولا باهم اشتباه می‌شوند. تخم شربتی ریزتر است و خواص بیشتری از تخم ریحان دارد. می‌توانید با ترکیب تخم شربتی، آب ولرم، زعفران، گلاب یا عرق نعناع، آب لیمو با کمی عسل یا شکر، شربتی کم شیرینی تهیه کنید و در وعده سحری بنوشید.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
تخم شربتی و خاکشیر
نوشیدنی
عرقیات سنتی ایرانی
آبلمیو و زعفران

خاکشیر: از قدیم خاکشیر را در ماه‌های گرم سال به منظور رفع عطش و گرمازدگی استفاده می‌کرده‌اند. خاکشیر را با آب خنک، آبلیمو و کمی عسل بعد از صرف سحری بنوشید. این نوشیدنی را برای وعده افطار هم می‌توانید استفاده کنید.

شربت آبلیمو: این شربت نوستالژیک می‌تواند نجات‌بخش شما در روزهای گرم روزه‌داری باشد. با اضافه کردن مقداری آبلیمو به آب و افزودن مقدار کمی عسل به آن می‌توانید در مقابل تشنگی در طول روز به خوبی مقاومت کنید.

آب طعم‌دار: با نگاهی به این نوشته می‌توانید آب‌های طعم‌دار بی نظیری تهیه کنید و هم در وعده سحری و هم در افطار میل کنید تا هم آب بدنتان را تامین کنید و هم از انرژی کافی در طول روز بهره‌مند شوید. ترکیب آب و میوه‌های فصل برای کسانی که میانه‌ای با آب خوردن ندارند بسیار مناسب و تشویق کننده است.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
تخم شربتی
گلاب کاسنی بیدمشک
نوشیدنی
عرقیات سنتی ایرانی
آبلمیو و زعفران

عرقیات سنتی: با ترکیب عرقیات سنتی و آب و مقداری عسل بر طبق طبع خود در وعده سحری به سلامت خود کمک کنید. این عرقیات شامل گلاب، عرق نعناع، عرق کاسنی، عرق بیدمشک، خارشتر و عرق گشنیز است که همگی خاصیت ضد عطش دارند. یکی از مزایای نوشیدنی‌های سنتی خوشبو بودن آن‌هاست که موجب می‌شود معده پاکسازی و خوشبو شود و مشکل بوی دهان را در طول روز کمتر داشته باشیم.

شیر: شیر را می‌توانید به صورت گرم به همراه عسل یا ادویه ماسالا مصرف کنید یا اینکه به صورت سرد با ترکیب موز یا مغزهای خوراکی و معجون تهیه کنید. ترکیب شیر و خرما هم بسیار مقوی خواهد بود. بعد از نوشیدن شیر ممکن است احساس تشنگی کنید به همین دلیل این نوشیدنی را در ابتدا استفاده کنید تا پس از آن فرصت برای نوشیدن آب داشته باشید.

نوشیدنی‌هایی که در وعده سحری بهتر است از آن‌ها دوری کنید

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
چای کمرنگ بنوشیم

علاوه بر اینکه باید بدانیم در وعده سحری چه بخوریم باید بدانیم کدام نوشیدنی‌ها را حذف یا اصلاح کنیم. نوشیدنی‌های بسیار داغ و بسیار سرد را حذف کنید. نوشیدنی‌ها را یا در دمای اتاق یا به صورت ولرم استفاده کنید.

از نوشیدنی‌های مدر یا ادرار آور بپرهیزید چون در طول روز آب بدن را خارج می‌کنند و دچار کمبود آب خواهید شد. نوشیدنی‌هایی مثل چای سیاه، چای سبز ادرار آور هستند پس آن‌ها را خیلی رقیق و کمرنگ بنوشید.

نوشیدنی‌های شور مثل دوغ یا نوشیدنی‌های گازدار مثل انواع نوشابه و دلستر که شیرینی زیادی هم دارند برای وعده سحری مناسب نیستند.

رژیم غذایی مناسب سحری

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
لبنیات و حبوبات و پروتئین و کربوهیدرات

برای وعده سحری بسیار مهم است که چه بخوریم چون قرار است ساعات طولانی با انرژی حاصل از همین وعده سر کنیم. به طور کلی بهتر است در این وعده، از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر به میزان کافی استفاده کنیم تا هم مدت زمان گرسنگی‌مان کم شود و هم دچار ضعف و بی‌حالی نشویم.

حبوبات: حبوبات منبع خوبی برای پروتئین و کربوهیدرات هستند. برای وعده سحری دیرهضم بودن غذاها نکته مثبتی است چون باعث می‌شود دیرتر احساس گرسنگی کنید. غذاهایی مانند عدس‌پلو، لوبیا پلو (هم لوبیا سبز و هم لوبیا سفید یا چشم بلبلی)، انواع آش، خورش قیمه، حمص (غذایی عربی و مقوی با نخود)، عدسی، خوراک لوبیا چیتی، ماش پلو، سالاد حبوبات و… برای وعده سحری مناسب هستند. جوانه‌ها را فراموش نکنید. جوانه ماش و شبدر را در سالادها استفاده کنید.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
لبنیات و حبوبات و پروتئین و کربوهیدرات
حلیم گندم و گوشت

گوشت سفید و قرمز: برای جذب پروتئین می‌توانید هم از پروتئین گیاهی استفاده کنید و هم از انواع گوشت. مثلا می‌توانید با پلوهایی مانند عدس پلو و لوبیا پلو از گوشت چرخ‌کرده یا قیمه‌ای استفاده کنید. گوشت قرمز دیرهضم‌تر است و شما را بیشتر سیر نگه می‌دارد. مرغ را به صورت آب‌پز یا گریل و نه سرخ‌کرده استفاده کنید. حلیم گزینه خوبی برای وعده سحری است. هم غلات و فیبر دارد و هم سرشار از پروتئین است.

سبزیجات: سبزیجات منبع خوبی برای حفظ آب بدن شما هستند. علاوه بر آن می‌توانند پروتئین و فیبر بدن را به خوبی تامین کنند. پس سبزی خوردن و سالاد می‌تواند گزینه خوبی برای سحری باشد. انواع سالاد کاهو، سالاد شیرازی، سالاد میوه، سالاد کلم، سالاد حبوبات و… البته بدون سس و نمک زیاد را در وعده سحری بگنجانید.

سبزی‌پلو هم برای وعده سحری مناسب است. همیشه که نباید سبزی را با نان و پنیر همراه کرد! خورش کرفس، قرمه سبزی، آلو اسفناج، خورش کنگر و سایر خورش‌هایی که ترکیبی از سبزیجات و پروتئین هستند در وعده سحر توصیه می‌شوند.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
لبنیات و حبوبات و پروتئین و کربوهیدرات
نان جو گندم غلات

غلات: کربوهیدرات، پروتئین و فیبر مورد نیاز یک روز را می‌توان از طریق غلاتی مثل گندم، جو و برنج تامین کرد. استفاده از نان جو به جای نان سفید در وعده سحری توصیه می‌شود. سریال صبحانه با شیر گزینه خوب دیگری برای سحری است.

همراهی برنج با خورش‌هایی که ذکر شد برای سیر نگه داشتن شما در طول روز مفید است. گندم را می‌توانید هم در انواع نان داشته باشید و هم در حلیم، حلوا و فرنی. برنج را علاوه بر شکل پلو، می‌توانید در آرد برنج به صورت فرنی و هم در شیر برنج و شله زرد استفاده کنید. جو را در سوپ و آش جو هم به کار ببرید و به وعده سحری‌تان تنوع ببخشید.

اضافه کردن جوانه‌ گندم و کینوآ به سالاد می‌تواند سالاد شما را غنی از ویتامین، پروتئین، کربوهیدرات و فیبر کند.

پاستا هم از غلات تهیه شده است و می‌توانید به صورت سالاد یا غذای گرم و البته بدون روغن زیاد آن را در وعده سحری بگنجانید.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
لبنیات و حبوبات و پروتئین و کربوهیدرات
شیر پنیر ماست خامه کره
سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
ماه رمضان 
ماه رمضان چه بخوریم 
سحری مقوی ماه رمضان 
برای سحری چه بخوریم؟

لبنیات: شیر را هم به صورت نوشیدنی وهم به صورت فرنی و شیربرنج استفاده کنید. پنیر کم نمک همراه با نان سبوس‌دار مانند سنگک و سبزی یکی از کامل‌ترین غذاهای مناسب سحری است. کره و خامه چرب هستند و معمولا همراه مربا خورده می‌شوند. چربی و قند را کم و ماست کم نمک را جایگزین کنید. برای تنوع می‌توانید ماست میوه‌ای درست کنید و ویتامین و پروتئین را یکجا به بدنتان برسانید.

تخم مرغ: تخم مرغ منبع خوبی برای پروتئین است اما زودهضم است و ممکن است سریع گرسنه شوید پس آن را با مواد غذایی دیگر همراه کنید، مثلا در کنار آن سیب‌زمینی یا ذرت بخارپز هم میل کنید یا تخم مرغ را با سالاد حبوبات همراه کنید. تخم مرغ را حتما به صورت آب‌پز میل کنید چون نیمرو چرب است.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
میوه خرما کشمش آجیل گردو بادام پسته فندق

میوه: از میوه‌ها غافل نشوید، آن‌ها منبع فیبر و ویتامین هستند در ضمن قند خوب دارند و بدون چربی هستند. سیب، پرتقال شیرین، گلابی، موز، خرما، انجیر و… را در وعده سحری بگنجانید. سعی کنید این میوه‌ها را به صورت کامل مصرف کنید و نه آبمیوه. چون بافت میوه و فیبر آن به سیر نگه‌داشتن و پاکسازی روده‌ها کمک می کند.

مغزها: آجیل و مغزهای بونداده و بدون نمک مثل بادام، بادام زمینی، گردو، بادام هندی، پسته، فندق و تخمه‌های بدون نمک برای تامین انرژی و چربی مفید بدون کلسترول توصیه می‌شود.

مواد غذایی که برای سحری مناسب نیستند

سرخ کردنی‌ها از هر نوع مثل سیب زمینی سرخ کرده، نیمرو، فلافل، همبرگر و… به دلیل جذب زیاد روغن در طول روز شما را شدیدا تشنه خواهد کرد. سیب زمینی آب‌پز یا گریل و تخم مرغ آب‌پز را جایگزین کنید.

سحری چه بخوریم
رژیم غذایی مناسب برای ماه رمضان
زولبیا و بامیه نخوریم در وعده سحری

شیرینی‌هایی مثل زولبیا و بامیه برای وعده سحری توصیه نمی‌شود. این دو، هم شیرین و هم چرب هستند. به جای آن از نان‌های سبوس دار به همراه عسل استفاده کنید. البته حال و هوای ماه رمضان از زولبیا و بامیه جدا نیست ولی این دو را در وعده سحری استفاده نکنید.

سوسیس و کالباس را به علت شور بودن و نیاز به سرخ کردن حذف کنید یا از نوع سالم آن استفاده و آن را در فر بدون روغن گریل کنید. به هر حال این دو برای وعده سحری مناسب نیستند. فیله مرغ و قارچ را جایگزین کنید.

غذاهای شور را به صورت جدی حذف کنید. نمک موجب از دست دادن آب بدن می‌شود. غذاها را کم نمک درست کنید. از خوردن چیپس و پفک در وعده سحری بپرهیزید. آجیل‌ها را بی نمک بخورید و پنیر را هم قبل از مصرف آب بکشید. برای اینکه بدانیم در وعده سحری چه بخوریم باید به ارزش غذایی هر ماده توجه کنیم و آن را آگاهانه به کار بریم.

این یک ماه آزمون خوبی است برای تجربه یک رژیم غذایی سالم و متنوع. روزه‌داری بالاخره همراه است با تحمل گرسنگی و تشنگی، در حقیقت فلسفه روزه‌داری همین است. اما می‌توان همین هدف را با اهداف دیگر مانند سالم‌خواری و اهمیت به سلامتی همراه کرد و از حال و هوای خاص ماه رمضان لذت برد.

نویسنده: شبنم رضا

منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ , ساعت: ۰۹:۰۸
6+

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ ios - تزول مارکت - سوپر مارکت آنلاین
join us