وارد شوید ثبت نام کنید
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۴۰

۳۰ نکته برای نگهداری گوشت در یخچال و فریزر

بسیاری بر این باورند نباید گوشت تازه را همان موقع فریز کرد و برخی دیگر نیز معتقدند باید حداقل ۱۲ ساعت از ذبح دام گذشته باشد و پس از آن گوشت را جهت طبخ آماده کرد. اما به راستی صحیح‌ترین روش نگهداری گوشتا تازه و چگونگی نگهداری آن در فریزر چیست و این ماده غذایی حساس را تا چه زمانی می‌توان در فریزر نگهداری کرد؟

پرسش‌ دیگر این است، بهتر است بسته بندی‌های گوشت تازه درچه سایزی باشند؟ برای باز کردن یخ گوشت، بهترین راه حل چیست؟ آیا می توان گوشت پخته را فریز کرد؟ و …

در مقاله پیش رو می‌توانید راه‌های نگهداری از گوشت قرمز در فریزر را مطالعه می‌کنید:

۱-قبل از هر چیز، هنگام خرید گوشت، به سلامت آن توجه داشته باشید. همچنین باید گوشت قرمز تازه و گرم را تا ۷۲ ساعت می‌توان درون یخچال با دمای حدود چهار درجه سانتی‌گراد بالای صفر نگهداری و مصرف کرد.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۲- گوشت و غذاهای حاوی گوشت را بیش از ۲-۳ ساعت خارج از یخچال نگهداری نکنید زیرا در دمای محیط گوشت به سرعت فاسد می شود و سبب ایجاد مسمومیت های غذایی و گاهی مسمومیت حاد می شود.

۳- مدت ماندگاری گوشت‌ها متفاوت است به طور مثال مواد غذایی همچون گوشت کبابی و استیکی را تنها در مدت ۶ تا ۱۲ ماه، مرغ و بوقلمون قطعه شده ۴ تا ۱۲ ماه، اردک ۶ ماه و گوشت چرخ کرده، دل و جگر را تنها ۳ تا ۴ ماه می‌توان در فریزر با دمای مناسب نگهداری کرد. البته این زمان به طور کلی برای شرایطی است که دمای فریزر ۱۸ درجه سانتی‌گراد زیر صفر باشد، گوشت خون‌آبه نداشته باشد و در کیسه نایلونی مناسب نگهداری شود که تماسی با هوا ندارد.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۴-اگر شما قصد نگهداری طولانی مدت گوشت را دارید، باید بلافاصله و با حداکثر سرما آن را منجمد کنید تا کیفیت و ارزش غذایی آن در بالاترین سطح باقی بماند.

۵- بهتر است جهت حفظ کیفیت گوشت فریز شده، پس از خرید، آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید و به صورت کاملا نازک، درون یک نایلون پلاستیکی پهن اش کنید و آن را داخل فریزر بگذارید.

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۶- هرچه حجم گوشت درون بسته ای که قصد فریز کردن آن را دارید، کمتر باشد و شما آن را پهن تر و نازک تر کرده باشید و دمای فریزرتان کمتر باشد، در این صورت گوشت زودتر یخ می بندد و کیفیت بالای آن هم حفظ می شود.

۷- اگر بسته بندی شما ضخیم و پرحجم باشد، احتمال یخ نزدن سریع گوشت‌هایی که در مرکز بسته بندی قرار دارند، وجود خواهد داشت و این امر می‌تواند باعث ایجاد فساد در مرکز بسته‌بندی و انتشار آن به سایر قسمت‌ها شود یا تغییر کیفیت گوشت را در پی داشته باشد.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۸- برعکس انجماد که باید خیلی سریع انجام شود، باز شدن یخ گوشت باید خیلی آهسته و تدریجی صورت بگیرد تا قطرات آب درون گوشت به صورت سوزنی از آن خارج شوند و به این ترتیب بافت این ماده غذایی پاره نشود و مواد مغذی اش به شکل خونابه هدر نرود.

۹- معمولا بهتر است ۲۴ ساعت قبل از مصرف، گوشت قرمز فریز شده را از فریزر خارج و در ظرف مخصوص فلزی در یخچال گذاشت تا به آرامی یخ آن آب شود و خون آبه گوشت که حاوی مواد مغذی است، از بین نرود.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۱۰- گوشت مرغ نیز بهتر است ۱۲ ساعت، ماهی و میگو ۸ ساعت قبل از مصرف، از فریزر خارج شوند. نگهداری این مواد در یخچال در ظرف مخصوص پلاستیکی یا فلزی سبب می‌شود تا از ورود مواد آلوده و بسیاری از میکروب‌ها جلوگیری شود.

۱۱- اگر گوشت از حالت منجمد خارج شود حتما باید بر اساس نوع گوشت هرچه سریع‌تر آن را مصرف و از انجماد دوباره آن خودداری کرد، زیرا آهن و ویتامین‌های گوشت از دست می‌رود و حتی در طولانی‌مدت فرد را مستعد بیماری‌های گوارشی، اسهال و استفراغ شدید می‌کند.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۱۲- کیفیت گوشت در هر بار انجماد و ذوب کاهش می‌یابد. با علم به این نکته که بافت گوشت محتوی درصد بالایی آب است، انجماد موجب ایجاد کریستال‌های یخ در ساختار آن می‌شود. این کریستال‌ها به هنگام ذوب بسته گوشتی، فیبرهای ساختمانی گوشت را پاره کرده و موجب راه افتادن خونابه می‌شوند. اگر فریز تکرار شود، ساختار گوشت بسیار خشک خواهد شد. همچنین تکرار عمل فریز می‌تواند خطر آلودگی میکروبی گوشت را افزایش دهد.

۱۳- حجم گوشت هر بسته باید متناسب با مصرف یک یا در نهایت دو وعده غذایی باشد،به طوری که مجبور نباشید محتوی باقی مانده بسته را مجدداً فریز کنید. برای این منظور می‌توانید بسته بندی‌ها را متناسب با تعداد اعضای خانواده تنظیم کنید و یا ابتکاراتی در بسته بندی به خرج دهید که دست شما را بازتر بگذارد.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۱۴- چند روش بسیار مطمئن از نظر تغذیه ای و بهداشتی برای باز کردن یخ گوشت وجود دارد. روش هایی مانند خارج کردن گوشت از فریزر و انتقال آن به یخچال، حداقل ۲۴ ساعت قبل از پخت؛ یخ زدایی کردن گوشت در مایکروفر که از نظر تغذیه ای مشکلی را برای آن پیش نمی آورد یا قرار دادن گوشت یخ زده به طور مستقیم درون قابلمه البته به شرطی که از قبل تکه تکه و بسته بندی شده باشد.

۱۵- اگر پس از انجماد، روی گوشت لکه های سیاه به وجود بیاید، بهتر است از خیر خوردن آن بگذرید! اگر روی بسته بندی شما سوراخ یا پارگی وجود داشته باشد ممکن است آب سطحی گوشت به سرعت بخار شود و لکه‌های سفیدی که سوختگی انجماد نام دارد، روی بافت سطحی گوشت دیده شود. اما اگر لکه های سیاه پیش از انجماد گوشت روی آن نباشد و پس از فریز کردن به وجود بیایند احتمال آلودگی قارچی در آن قسمت گوشت دور از انتظار نیست.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۱۶- حتماً تاریخ قرار دادن گوشت داخل فریزر را با یک ماژیک مناسب روی بسته بندی آن بنویسید و گوشت هایی که زودتر داخل فریزر گذاشتید را هم زودتر مصرف کنید تا همیشه گوشتی با بهترین کیفیت را در دسترس داشته باشید.

۱۷- بهتر است که از باز و بسته کردن زیاد درب فریزر خودداری کنید تا دما و رطوبت داخل آن مدام تغییر نکند و مشکلی برای گوشت قرمز شما پیش نیاید.

۱۸- باید گوشت تازه را در محل‌های مناسبی که به منظور نگهداری گوشت داخل یخچال تعبیه شده قرار دهید تا خونابه گوشت روی سایر خوراکی ها نریزد و آلودگی های احتمالی گوشت خام به سایر مواد غذایی نفوذ پیدا نکند.

۱۹- طولانی بودن زمان قرارگیری گوشت در معرض اکسیژن و نور، موجب پدیده‌ای بنام اکسیداسیون چربی‌ها در ساختمان گوشت می‌شود که یکی از عوامل ایجاد طعم نامطلوب در گوشت است. برای دوری از چنین مشکلاتی قبل از فریز این محصولات، چربی‌های اضافی آن را تا حد ممکن پاک کرده و در استحکام و نفوذناپذیری بسته‌ها وسواس به خرج دهید.

۲۰- وجود دماسنج در فریزر ضروری است چرا که انواع گوشت را بر اساس اینکه قرار است چه مدت نگهداری شود، نشان می‌دهد به طور مثال گوشت قرمز را در ۱۸ تا ۲۰ درجه زیر صفر می‌توان در فریزر نگهداری کرد، اما کیفیت این گوشت به طور قابل توجهی پایین می‌آید.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۲۱- اکثر ادویه ها خاصیت ضد میکروبی دارند و به نظر نمی‌رسد که اضافه کردن آن ها به گوشت مشکلی را پیش بیاورد اما افزودن پیاز به این ماده غذایی برای مدت بیشتر از ۲ یا ۳ روز پیشنهاد نمی شود چون پیاز، قوام گوشت را از بین می برد و آن را لیز و لزج می کند.

۲۲- اگر خرید شما بسته‌بندی شده و تمیز است و قصد دارید ۲ تا ۴ روز بعد از خرید، آن را مصرف کنید، نیازی به تغییر بسته‌بندی نیست و می‌توانید آن را در همان شکل تا زمان مصرف در یخچال نگهداری کنید.

۲۳- بسته‌بندی وکیوم گوشت، زمان ماندگاری را افزایش می‌دهد؛ زیرا با حذف هوا از محیط گوشت، رشد میکروب‌ها متوقف می‌شود. ممکن است این نوع حفاظت، موجب ایجاد بوی مخصوصی در گوشت شود ولی این خطری ندارد و در حین پخت و پز از بین خواهد رفت.

۲۴- اگر گوشت را تمیز، خرد و در کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی کرده‌اید تا ۲ روز می‌توانید آن را در یخچال (دمای زیر ۲ درجه سانتی‌گراد) نگه دارید و البته به شرط بسته‌بندی در پاکت‌های آلومینیومی‌(فویل) یا کاغذ مومی می‌توانید تا ۴ روز به این روند ادامه دهید. بسته‌بندی مناسب گوشت علاوه بر ممانعت از نشت آلودگی و نفوذ بوی گوشت در سایر مواد، موجب حفظ رطوبت مطلوب آن می‌شود.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۲۵- اگر در بسته بندی منجمد، خونابه وجود داشته باشد ممکن بوده از عوارض دیفراست قبلی محصول باشد. در این صورت به علت بالا بودن بار میکروبی به هیچ عنوان نباید آن را استفاده کرد.

۲۶- گوشت چرخ کرده به علت خرد شدن بافت، وجود چربی، آزاد شدن آنزیم‌ها و دخالت داشتن چند پروسه، بهتر است هر چه سریع‌تر استفاده شود. باید گوشت را به صورت تازه به تازه چرخ کرد و حداکثر تا ۳ روز می‌توان آن را داخل یخچال نگهداری کرد. گوشت چرخ کرده منجمد باید به صورت بسته‌بندی دارای تاریخ تولید و انقضاء خریداری باشد، همچنین مدت مصرف گوشت چرخ کرده منجمد چهار ماه از تاریخ تولید است.

 

نگهداری گوشت در فریزر
نگهداری گوشت در یخچال
نگهداری بلندمدت گوشت
نگهداری گوشت
نکات نگهداری گوشت

 

۲۷- نگهداری گوشت‌های ذبح شده گوسفند تا ۲۴ ساعت در دمای ‌یخچال، برای افزایش ضریب ایمنی گوشت‌های ذبح شده ضروری است تا بیماری‌ها و باکتری‌ها مشترک بین انسان و دام همچنین ویروس‌های ‌دامی در اثر واکنش‌های سرد شدن از بین برود.
باید گوشت گوسفند را به مدت ۲۴ ساعت و گوشت گاو را به مدت ۷۲ ساعت پس از ذبح در یخچال نگهداری کرد تا بیماری‌های مختلف آن از بین برود.

۲۸- در دمای ۱۲ درجه زیر صفر می‌توان تا حدود ۶ ماه گوشت قرمز را در یخچال نگهداری کرد و اگر دما پایین‌تر از آن باشد به مرور زمان سبب به وجود آمدن کپک در گوشت شده و افراد مصرف کننده را مستعد بیماری‌های میکروبی می‌کند.

۲۹- غذاهای گوشتی مانده را هرچه سریع‌تر به یخچال یا فریزر منتقل کنید. اگر مقدار غذای اضافی تان زیاد است، آن را در ظرف‌های کوچک و کم‌عمق بریزید تا هرچه سریع‌تر سرد شوند.


۳۰- غذاهای گوشتی را قبل از مصرف باید دوباره حرارت داد. نباید فقط گرم کرد، بلکه کاملاً حرارت داد و داغ کرد.

منابع: www.tabnak.ir- titreshahr.com – namnak.com –
www.beytoote.com -www.isna.ir-www.asriran.com-و …

گردآورنده: معصومه غنیان 

 

منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us