وارد شوید ثبت نام کنید
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۱۴

دوغ، خواص و مضرات آن

دوغ یکی از سنتی‌ترین نوشیدنی‌های ایران است که در کشور ما و برخی از کشورهای همسایه مصرف می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، دوغ برخلاف نوشیدنی‌های گازدار و مضر، دارای فواید بسیاری است. آیا با انواع دوغ آشنایی دارید؟ با خواص آن چطور؟ در این مقاله قصد داریم از انواع دوغ و خواص آن بگوییم. با ما همراه شوید.

 سرگذشت لبنیات

دوغ نوعی نوشیدنی لبنی حاصل از تخمیر شیر است که معمولاً ترکیب اصلی آن را ماست، آب و نمک تشکیل می‌دهد. این محصول معمولاً دارای ۵۰ درصد ارزش غذایی ماست است. عموماً در تولید آن از مواد نگه‌دارنده و افزودنی استفاده نمی‌شود.

تاریخچه بهره‌برداری از محصولات تخمیری شیر، به چیزی در حدود ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. بنا بر بسیاری از تحقیقات، این امر از خاورمیانه آغاز شده و به اروپای مرکزی و شرقی منتقل شده است.

فرآورده‌های تخمیری از نوشیدنی‌های تخمیری شیری و نوشیدنی‌های لاکتیکی مانند کفیر، کومیس، لبنه و … تشکیل می‌دهد.

نوع سنتی آن در ایران از خانواده نوشیدنی لبنی به شمار می‌رود. در ابتدا این نوشیدنی از فرآورده‌های جانبی کره بود. بدین شکل که ماست پرچرب و آب را مخلوط کرده و با استفاده از مشک، چربی آن را جدا می‌کردند. سپس آن را به‌عنوان نوشیدنی استفاده می‌کردند.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به علت تغییر روش تولید کره، دوغ را به روش دیگری تولید می‌کنند. در حال حاضر این نوشیدنی به‌عنوان یک نوشیدنی تخمیری شیری شناخته می‌شود. نوع صنعتی آن به صورت بدون گاز و گازدار تولید می شود.

دوغ 
دوغ ایرانی
دوغ کفیر
دوغ شتر
دوغ و گوشفیل
دوغ گرمادیده
دوغ گازدار
دوغ بدون گاز

نوشیدنی سنتی ایران دارای چه ویژگی هایی است؟

بر اساس قوانین استاندارد، دوغ فرآورده‌ای است که از که رقیق شدن ماست با آب آشامیدنی یا معدنی و یا حتی آب پنیر تخمیر شده به دست می‌آید.

این نوشیدنی باید رنگی بین سفید تا سفید شیری داشته و طعم و عطری مخصوص به خود را دارا باشد. بر اساس استاندارد، دوغ‌ها در چهار دسته گازدار، بدون چربی گازدار، بدون گاز و بدون گاز و چربی تقسیم می‌شوند.

انواع دوغ

دوغ‌ها ازنظر نحوه تولید به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

معمولی

گازدار

حرارت دیده بدون گاز

حرارت دیده گازدار

 

دوغ معمولی

نوع معمولی تنها از مخلوط‌ کردن ماست با آب آشامیدنی و نمک تهیه می‌شود. همچنین برخی از آن ها بدون نمک بوده و یا به بسیاری از آن‌ها سبزی‌های معطری مانند کاکوتی، نعناع، پونه یا … اضافه می‌کنند. این نوشیدنی حتی ممکن است در اثر تخمیر طبیعی ماست نیز به وجود آید.

دوغ معمولی از مخلوط ماست‌هایی با درصد چربی‌های گوناگون و اسیدیته بیش از ۴،۱ درصد با آب آشامیدنی (حداکثر ۵۰%) تهیه می‌کنند. در صورت لزوم به آن نمک و اسانس اضافه می‌شود.

 نگهداری این نوع اگر در شرایط سرما باشد بدون گاز خواهد ماند. اما در صورت ماندن در دمای محیط و جای گرم، ظرف چند روز بر اثر تخمیر طبیعی، گازدار می‌شود.

دوغ 
دوغ ایرانی
دوغ کفیر
دوغ شتر
دوغ و گوشفیل
دوغ گرمادیده
دوغ گازدار
دوغ بدون گاز

دوغ گازدار

برای گازدار کردن دوغ، آن را بعد از فرآوری به روش تهیه نوع معمولی در صنعت، با گاز CO2 گازدار می‌کنند. می‌توان نوع گازدار را با افزودن سبزی‌های معطر،‌ طعم دار کرد.

 گازهای طبیعی یا تخمیری دوغ با تخمیر و فعالیت مخمرهای درون ماست به وجود می‌آیند. گازدار کردن به دلیل تأمین ذائقه مشتریان انجام می‌شود.

دوغ 
دوغ ایرانی
دوغ کفیر
دوغ شتر
دوغ و گوشفیل
دوغ گرمادیده
دوغ گازدار
دوغ بدون گاز

 

دوغ حرارت دیده بدون گاز

این نوشیدنی به دلیل ماندگاری بالا و جلوگیری از تولید گاز در مدت کوتاه، حرارت داده می‌شوند. درواقع آن را پس از تخمیر، ‌تحت شرایط پاستوریزاسیون قرار می‌دهند تا ماندگاری آن بیشتر شود.

 

دوغ حرارت دیده گازدار

پس از تولید ماست و حرارت دادن آن، باکتری‌های ترموفیل مورداستفاده در ماست را به دوغ اضافه می‌کنند. این عمل باعث می‌شود تا این نوشیدنی بر اثر تخمیر طبیعی، گازدار شود.

 

دوغ، فواید و خواص آن

 • نوشیدنی سالم و مفید دوغ می‌تواند تا حدود زیادی نیاز بدن به کلسیم و ویتامین‌های گروه B را مرتفع سازد. این نوشیدنی برخلاف نوشابه، تقویت‌کننده استخوان‌ها است.
 •  حاوی باکتری‌های مفیدی بوده که به عملکرد صحیح دستگاه گوارش کمک می‌کند.
 • بالا بودن فسفر، پروتئین و … اشاره کرد. این مواد برای اکسیداسیون، استخوان‌سازی و متابولیسم بدن الزامی است.
 • نوع گازدار آن، معمولاً ارزش غذایی پایین‌تری نسبت به انواع معمولی دارند.
 • دوغ‌های گرما دیده‌ به علت قرار گرفتن تحت شرایط پاستوریزه، نسبت به نوع معمولی بهداشتی‌تر هستند.

 

 

تهیه و تنظیم: تیم محتوای تزول مارکت

منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ , ساعت: ۱۶:۱۶
1+

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

 • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
 • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
 • به شهر ما هم بیایید.
 • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
 • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
 • مرسی به محله ما هم اومدین.
 • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ ios - تزول مارکت - سوپر مارکت آنلاین
join us