وارد شوید ثبت نام کنید
جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ ۱۵:۰۰

بوسه به صورت مادر زمین

بوسه به صورت مادر زمین، مقاله‌ای است در مورد چند ایده بدون دردسر و ساده برای کم کردن فراوانی پلاستیک روی  زمین. ایده های دم‌دستی و بدون دردسردر سطح زندگی روزمره در خانه و خانواده.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

  خریدهای سوپرمارکتی معمولا خوراکیهای بسته بندی شده در نایلون و مقوا هستند که داخل کیسه های نایلونی وارد منزل می شوند. بنابراین با هر خرید، میزان قابل توجهی نایلون و مقوا وارد خانه می‌شود. به همین دلیل ما در سوپرمارکت آنلاین تزول، رسالت خود دیدیم که در این زمینه مقاله‌ای تهیه کنیم. در مقاله، راه‌های دم‌دستی برای کم کردن پلاستیک روی زمین را با هم مرور کنیم و بدینوسیله در مورد رفتار مهربانه با مادر زمین همفکری کنیم.

.

.

در این مقاله به شما نشان خواهیم دید که پیاده کردن این ایده‌ها نه تنها دردسر ندارد بلکه دردسرها را کمتر نیز می‌کند.

در این مقاله مشاهده خواهید کرد که عملی کردن ایده های دم دستی محیط زیستی در فضای خانه،موجب می شود که به مرور متوجه شوید که زندگی در خانه راحت‌تر شده است و کار خانه کمتر وقتتان را می‌گیرد و یا خسته اتان می‌کند.

.

مثلا همانطور که می دانید زباله دان آشغال خشک، نیازی به درب ندارد بنابراین وقتی سطل زباله خشک و تر تفکیک می‌شود. یک دردسر کوچک اما پرتعداد-در زندگی روزمره- از زندگی شما کم می‌شود و آن دردسر باز و بسته کردن سطل زباله برای انداختن یک آشغال خشک کوچک مثل نایلون پلمپ یک خوراکی بسته‌بندی شده است.

بوسه به صورت مادر زمین

 

.

مادرم زمین و آغوش پرقرارش

آدم هیچ‌وقت دوست ندارد احساس کند یک بخش جداافتاده و بریده شده و سرگردان از هستی است. بلکه برعکس احساس اتصال و همبستگی، به روح آسیب‌پذیر آدمی قدرت و امید بیشتری می‌بخشد اما منظورم از اتصال و همبستگی چیست؟

ما آدمهای عصر جدید یک دنیای دومی در دنیای اصلی ساخته‌ایم و در آن زندگی می‌کنیم و باورمان شده که دنیای اصلی، همین دنیای ساخته و پرداخته خودمان است و در عین حال تعجب می‌کنیم که چرا در این دنیای مملو از قابلیتهای اعجاب‌آور تکنولوژی و اینترنت، قرار و آرامش کافی نداریم.

اما جواب:

کودکانی را در نظر بگیرید که  در خانه‌ای که پر از وسایل رفاهی است با اسباب‌بازیهای خود یک خانه درست کرده‌اند و چنان غرق بازی با وسایل ماشینی خود شده‌اند که فراموش کرده‌اند در یک خانه مملو از لوازم راحتی با قابلیتهای فوق‌العاده هستند. این مثال ما بود. ما نیز در دامن پرگل مادر زمین چنان به بازیهای رسانه ای و مناسبات شهرنشینی و تکنولوژی مشغول شده ایم که فراموش کرده‌ایم که بخشی از هستی و طبیعت هستیم و بدون اتصال با آن بیقرار خواهیم شد.

.

خانه‌ای جدا از خانه مادری

پهنه وسیع یک دشت و کوه و رود و پرنده و برآمدن خورشید بر این پهنه و دامن برچیدن غروبش را در نظر بگیرید. ما آمدیم در این‌چنین دنیایی یک دنیای دیگری ساختیم و با صنعت و رسانه  بین خودمان و دنیای اول، دیوار کشیدیم و یادمان رفت که این دامان مادر زمین بود که در آن می‌بالیدم. قدری از بی‌قراری ما به خاطر این است که بوی نفس مادرمان به هوای زندگیمان نمی‌خورد.

چنان غرق دنیای ساخت خود شدیم که هر چیز اضافه ای را به بیرون از دنیای ساختگی خود پرتاب کردیم و فکر نکردیم که فضای بیرون آشغالدان نیست بلکه دامان معطر و رنگارنگ مادرمان است.

بوسه به صورت مادر زمین

هم اکنون، همینجا یک آن بایستیم و یک مکث کوچک کنیم:

می‌توانیم به جای غفلت از مادرمان و پرت کردن زباله به سویش، بوسه‌ای به صورتش بنشانیم و اجازه ندهیم که صورت مهربانش پر از زگیل نایلون و پلاستیک شود.می‌توانیم اجازه دهیم که خاک معطر دامانش رستنگاه گلها باشد نه مدفن سموم و پسماندهای آلوده

.

 

احساس اتصال به مادر طبیعی

اگر به نوعی حس اتصالمان را به مادر طبیعی‌مان حفظ کنیم حال بهتری خواهیم داشت چون این حس اتصال و همبستگی در مقابل احساس تنهایی و رهاشدگی‌ای که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، قرار می‌گیرد  و احساس و امید معناداری بیشتری به بودنمان می‌بخشد.

یک کار کوچکی که می توانیم در راستای حفظ این اتصال انجام دهیم این است که در اقدامات روزمره زندگی، گوشه چشمی به سلامت محیط زیست داشته باشیم. افرادی هستند که به صورت جدی در این زمینه کار می‌کنند. فرهنگ‌ سازی می‌‌کنند، کمپین تشکیل می‌دهند و غیره اما قدم کوچک ما فعلا شامل چنده ایده ساده در سامان‌دهی لوازم خانه و خرید مایحتاج  خانه است.

اقدامات کوچکی مثل اینکه برای خرید، به جای نایلون از زنبیلهای جمع شونده ای استفاده کنیم که به شکل‌ آویزهای کوچکی درمی‌آیند.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

این آویزها به شکلهای فانتزی مثل توت فرنگی و میوه ها وگلها و حیوانات در می‌آیند که می توانیدبه عنوان یک وسیله تزیینی به کیف خود بیاویزید و در عین حال هر آن که احتیاج به زنبیل داشته باشید از آن به عنوان زنبیل استفاده کنید.در ادامه به تفصیل در مورد این زنبیلها صحبت خواهیم کرد.

.

اقدامات خانگی ساده برای کمک به محیط زیست

ساده ترین اقدامی که به ذهن می رسد این است که کمتر وسایل پلاستیکی بدون ضرورت بخریم وسایلی مانند نایلونهای یکبار مصرف و ظرفهای یکبار مصرف. برای این منظور ساده ترین کاراین است که یک زنبیل جمع شونده همراه خود داشته باشید.

در اینصورت وقتی در راه برگشت از سرکار، یک بطری شیر و یک سطل کوچک ماست یا یک عددد طالبی و چند سیب می‌خرید نیازیی ندارید که از فروشنده،کیسه پلاستیکی قبول کنید.یا می‌توانید دو عدد نایلون در رنگهای مختلف در جیب بغل کیفتان بچپانید و از یکی برای خرید میوه دیگری برای خرید اجناس بسته بندی استفاده کنید و پس از سامان دادن خریدتان دوباره آنها را به کیفتان برگردانید.

یک زنبیل یا کیسه برای خرید نان داشته باشید.


زباله های خشک را از تر تفکیک کنید و اجازه بازیافت شدن به آنها بدهید تا اجناسی که به طبیعت برنمیگردند یا دیر برمیگردند به جای فراوان‌تر شدن بازتولید شوند.

.

حتی می‌توانید بخشی از این بازیافت را خودتان انجام دهید و به طور طبیعی این اتفاق خواهد افتاد.مثال:وقتی برای بستن شاخه های گیاه خانه نیاز به به بند دارید با نگاهی به زباله خشک چیزی برای این کار پیدا خواهید کرد مثلا تکه پارچه ای که ،پس از کوتاه کردن شلواری که تازه خریده اید، به جا مانده است. پس قدم بعدی این است که خودتان یک بازیافت کننده خلاق باشید.

.

ایده‌های کاستن نایلون و پلاستیک در خانه

ایده‌های خود برای کاستن فراوانی موادی که به طبیعت برنمی‌گردند را در سه بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم:

.

قدم اول: نایلون کمتر

.

دم‌دستی‌ترین کار برای کاهش دورریزهای پلاستیکی آن است که نایلونهای کمتری وارد خانه کنیم. اغلب نایلونهایی که وارد خانه می‌شوند نایلونهای خرید از تره بار یا فروشگاه ها هستند. شاید فکر کنید اینکه همیشه یک زنبیل پارچه‌ای برای خرید در دست داشته باشید چندان عملی نیست و چه بسا بسیاری از مواقع، خرید به صورت یکهویی انجام می‌شود.

مثلا هنگام برگشتن از سرکار، از فروشگاه نزدیک خانه قدری مواد شوینده یا لبنیات برای صبحانه می‌خرید و طبیعتا  زنبیل یا کیسه پارچه‌ای به همراه ندارید.اما این ساده نگاه کردن به صورت مسئله هست. همانطور که گفتیم شما می‌تواند با استفاده از ایده کیسه‌های جمع شونده همیشه همراه خود کیسه خرید داشته باشید.

بوسه به صورت مادر زمین

.

خرید از تره بار بدون نایلون جدید، اما آسان‌تر از قبل

اما علاوه بر استفاده از کیسه های جمع‌شونده، ایده های آسان دیگری را نیز می‌توان پیاده کرد.

مثلا: چند نایلون که از خرید تره بار به جا مانده را داخل یک زنبیل گذاشته و با خود برای خرید به تره بار ببرید.

در این صورت زحمت از هم باز کردن لای نایلونهای تازه را هم نخواهید داشت.

بعد که میوه و سبزیجات را سامان‌دهی کردید، دوباره نایلونها را در زنبیل قرار دهید و برای دفعه بعد استفاده کنید. تنها نایلونی که ممکن است کثیف شود نایلون سیب زمینی است که ممکن است خاکی شود.

.

حتی اگر زنبیل ندارید می‌توانید نایلونها را در کیف دستی خود قرار دهید و برای هر خرید یکی را از کیف خارج نمایید.

بعضی از میادین به ازای استفاده نکردن از نایلونهای جدید یک تخفیف کوچکی هم در نظر می‌گیرند.

برای خرید از فروشگاه ها هم نیازی به نایلونهای کوچکتر نیست.

از آنجا که اقلام سوپرمارکتی وزن نمی شوند بنابراین نیازی به نایلونهای جداگانه نیست و همان کیسه‌های خرید عالی هستند.

.

زنبیلهای سبک جمع شونده به جای نایلون

.

زنبیل هایی در بازار وجود دارند که با پارچه‌های نایلونی بسیار سبک و نازک دوخته شده اند و به اندازه حجم یک مشت کودکانه،مچاله می شوند. با یک خلاقیت کوچک در نحوه دوخت این زنبیلها، آنها را به شکل عروسکهای آویز کیف درآورده اند. هم زینت کیفتان هستند و هم مایه زیباتر شدن چهره مام زمین.

 این آویزها می‌توانند همیشه به کیف شما آویخته باشند و موجب زیبایی کیف شما شوند. چون آنها مثل عروسکهایی هستند که خانمها به کیفشان می‌آویزند. به این ترتیب همیشه همراهتان هستند و هر گاه که اراده خرید کنید لازم نیست که به زحمت برداشتن زنبیل بیفتید یا از مغازه دار نایلون بگیرید.

باور کنید در دست داشتن یک زنبیل با رنگ و طرح مدرن، با کلاس‌تر از در دست داشتن نایلونهایی است که محتوی خرید شما را به رهگذران جار می‌زنند. به ویژه اگر خرید شما شامل اجناسی باشد که بسیاری از مردم توان خریدش را نداشته باشند.

.

دوختن این زنبیلها بسیار آسان است. اصولا خلاقیتهای بسیار جالبی در زمینه کیسه‌های خرید پیاده شده است که تحسین برانگیز هستند. اگر شما به دنبال یک کسب و کار خانگی هستید، می توانید دوختن کیسه های خرید خلاقانه و جالب را به عنوان زمینه کاریتان انتخاب کنید.

بوسه به صورت مادر زمین

 زنبیلهای به شکل کیف جیبی برای آقایون

 

آقایان هم می‌توانند از زنبیلهای جکع‌شونده استفاده کنند. اما از آنجا که آقایان معمولا چیزی به کیفشان آویزان نمی‌کنند( هر چند شکل و شمایل ماشین و آچار داشته باشد) می‌توانند از ایده های دیگری استفاده کنند.

 مثلا می‌توانند پارچه‌های نایلونی جمع‌شونده و سبک را به شکل کیسه ای بدوزند که به ابعاد یک کیف پول تا بخورد و دربش با زیپ یا دکمه بسته‌ ‌شود و این کیف پول را در جیب عقب شلوار خود بگذارند.

.

بوسه به صورت مادر زمین

 کیسه های خرید فانتزی در بازار هم فروخته می‌شوند اما ایده کیف پول جیبی هم اکنون به ذهنم رسید و نمی‌دانم که چنین چیزی در بازار هست یا نه. در هر حال دوختنش ساده است. می‌توانید به خیاط محل نیز سفارش دوختش را بدهید.

.

۶ مزیت برای تفکیک زباله‌های خشک و تر

سرفصل بعدی که برای ادامه این مقاله در نظر گرفته ایم تفکیک زباله‌های خشک و تر است. حتی اگر جنبه اخلاقی این کار را در نظر نگیریم این تفکیک موجب کم حجمتر شدن زباله های تر می‌شود و موجب می‌شود که راحت تر زباله ها را تخلیه کرده و از خانه خارج نمایید. زیرا اغلب زباله های حجیم زباله های خشک مثل بطری شیر و سطل ماست و …هستند. در ادامه مزیت های تفکیک زباله های خشک و نر را لیست کرده ایم:

 • کم حجم شدن زباله های تر
 • امکان استفاده از سطل های آشغال هنری مثل سطل حصیری یا پارچه ای برای زباله خشک
 • حذف دردسر باز و بسته کردن درب سطل زباله.
 • دردسر خم شدن برای انداختن زباله خشک در سطل
 • امکان استفاده دوباره از مواد موجود در زباله دان خشک
 • احتمال بیشتر جبران خطا، وقتی اوراق یا اشیای ارزشمند یا به دردبخوری، به اشتباه توسط سایر اعضای خانواده دور ریخته می‌شوند

.

تفکیک زباله و فرصت جبران

.

تفکیک زباله خشک از تر به مرور شما را متوجه می‌سازد که این کار مزیتهای بسیاری دارد. مثلا گاهی به اشتباه اشیای مهمی مثل کارت بانکی خرید،وارد سطل زباله می‌شوند . یک کاغذ مورد نیاز با کاغذهای باطله مخلوط می‌شود یا یک قوطی پر دارو همراه قوطی های خالی دور ریخته می‌شود و … .در این صورت معمولا می‌توانید با رجوع به زباله‌دان خشک مشکل را حل کنید چون اشیای مهم به جهت مخلوط شدن با زباله های تر کثیف یا زایل نشده اند.

همچنین زباله تر هر روز از خانه خارج م‌یشود اما زباله های خشک چندین روز در خانه می‌مانند و بنابراین احتمال اینکه قبل از اینکه متوجه اشتباه خود شوید آن شیء باارزش از خانه خارج شده باشد کاهش می‌ یابد. در ادامه در مورد مزیتهای تفکیک زباله‌های خشک و تر به تفصیل بیشتری صحبت می کنیم.

.

سطل آشغال یا وسایل هنری زیباساز خانه

.

در استفاده از سطلهای زباله خشک در مناطق مختف خانه و آشپزخانه هیچ محدودیتی وجود ندارد چون می‌توانند به اشکالی باشند که هم هنری باشند و هم به نظر نرسد که سطل زباله هستند. (مثلا یک جعبه کادویی شده) بنابراین می‌توانند در هر جایی قرار گیرند. مثلا جعبه کادویی مذکور را می‌توان به درب خارجی کابینت نصب کرد.

مثلا می‌توانید چند محفظه چوبی مربعی که هر وجه آن یک نقاشی هنری است را به جمع‌اوری زباله های خشک در منزل،اختصاص دهید. یا می‌تواندی کیسه‌های پارچه ای آستردار و فرم دار زیبا و چشم نواز بدوزید و به دیوار آویزان کنید.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

از آنجا که زباله خشک فاسد نمی شود و بنابراین فاقد بواست و لذا نیازی به درب داشتن سطل زباله خشک نیست..

.

زباله دانهای زباله خشک را در ارتفاع قرار دهید

.

از آنجا که سطلهای زباله تر معمولا روی زمین قرار می‌گیرند برای انداختن زباله در آنها ناگزیر به قدری خم شدن هستید (حتی اگر سطل پدالی هم باشد) اما سطل زباله خشک را در هر جایی می‌توان قرار داد.

گر سطل زباله شما روی زمین است و برای انداختن زباله در آن خم می‌شوید پیشنهاد میکنم که سطل زباله را در ارتفاعی قرار دهید که برای انداختن زباله در آن خم نشوید و به این صورت برای کمرتان سیگنال دوستی بفرستید.

.

اگر شما فرد پرکاری در آشپزخانه هستید حتما این کار را بکنید و ببینید چقدر کار در آشپزخانه راحت‌تر می‌شود. سطل زباله را می‌توانید در منطقه و ارتفاعی قرا ردهید که محتویات آن قابل دید نباشد.

قرار دادن زباله دانهای خشک در ارتفاع موجب می شود که استفاده از آنها راحت تر باشد و اعضای خانواده به استفاده از آنها تشویق شوند و خانه شما مرتب باقی بماند. شما می توانید این زباله دانهارا به شکل جعبه های هنری یا محفظه های چوبی و حصیری روی میز و کابینت قرار دهید یا حتی به دیوار نصب کنید.

بوسه به صورت مادر زمین

.

ایده هایی برای تشویق اعضای خانواده به تفکیک زباله ها

پیشنهاد می‌کنم برای تشویق اعضای خانواده به تفکیک زباله های خشک و تر، کاری کنید که این تفکیک آسان شود. برای این منظور چهار پیشنهاد داریم:

 • قرار دادن زباله دانها در ارتفاع مناسب است تا هنگام استفاده از آنها کمر خم نشود
 • زیبا و هنری بودن زباله دانها تا هویت آنها بیش از پیش به رسمیت شناخته شود
 • تعدد آنها و قرار گرفتن در چندین جای خانه
 • بدون درب بودن زباله دان تا استفاده از آن سریع باشد

بسته به اندازه خانه خود چندین گزینه برای جمع اوری زباله های خشک داشته باشید مثلا یک سطل داخل هال یکی در آشپزخانه و یکی در اتاق. زباله دان آشغال خشک در آشپزخانه می تواند یک سطل کابینتی باشد که به درب کابینت نصب می شود.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

یک سطل کوچک به بیرون درب کابینت بیاویزید. در این سطل می‌توانید کاغذهای فاکتورهای خرید، پوسته خوراکیهلیی مثل کیک و بیشکوییت، نایلون بسته‌های ماکارونی و … را بیندازید. امروزه سطلهای کابینتی در بازار موجود هستند. حتی خودتان هم می‌توانید با بطریهای پلاستیکی بزرگ مثلا محفظه‌های پلاستیکی بزرگ حاوی شوینده چنین سطلهایی درست کنید.

یک سطل بزرگتر هم داخل کابینت بگذارید که زباله‌های خشک حجیم تر مثل قوطی روغن یا بطری شیر و … را قرار دهید.

.

مزیت وجود زباله دان خشک در اتاقها

.

اما سطلهای داخل اتاقها و هال موجب می‌شود که زندگی برای اعضای خانواده راحت تر شود و آنها از این روش استقبال خواهند کرد.

مثلا کودک شما پوسته شکلات و کاغذهای باطله و خودکاری را که نمی نویسد داخل سطل زباله خشکی که در اتاقش قرار دارد می‌اندازد.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

همچنین مادر شما برای انداختن ورقه های خالی قرص ناگزیر نیست که خودش را به تنها سطل آشغالی که در آشپزخانه هست برساند بلکه این برگه ها را داخل سطل اتاق می‌اندازد و از آنجا که زباله های خشک متعفن نمی‌شوند هیچ لزومی هم ندارد که برای دور ریختن این زباله ها خودمان را زحمت بدهیم و مثلا بخواهیم به سرعت سطلهای داخل اتاق را خالی کنیم هرچند پر نشده باشند.

.

تفکیک زباله ها چطور به خانه داری آسان کمک می کند

.

وقتی شروع بع تفکیک زباله های خشک و نر می کنید به مرور متوجه می‌شوید که جدا کردن زباله های خشک از تر دست شما را در رسیدگی به اوضاع خانه بازتر می‌کند.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

می دانم کنجکاو شده اید که چه ارتباطی بین زباله خشک و رسیدگی به امور خانه هست. بنابراین سریع چندمثال می‌زنم می خواهید انبوه قاشقها و چنگالهای داخل کشو را دسته بندی کنید. نمی‌دانید که آیا چیزی که بتوان به عنوان بند استفاده کرد دارید و یا آن را در کجا قرار داده اید. یا اینکه دسترسی به آن مشکل است و یا حتی می دانید دسترسی به آن مشکل نیست اما قطعا سطل دوریزهای خشک در دسترس تر است. نگاهی به آن می‌اندازید و می بینید می توانید از کش دور سطل ماست تکه پارچه های به جا مانده از خیاطی پری رو به عنوان بند استفاده کنید.

یا مثلا بر اثر واژگون شدن یک کاسه آب، روی کابینت خیس می‌شود و کلی کاغد و روزنانه در سطل بازیافت هست که به کارتان می‌آید.

.

یا مثلا کلی سس های کوچک داخل کشوی درب یخچال ریخته که معلوم نیست کدامها جدیدترند و کدامها قدیمی‌تر و فکر می‌کنید باید یک کاری برای ساماندهی آنها انجام دهید . نگاهی به سطل بازیافت می اندازید و به ذهنتان میرسد می توانید با بریدن سر یک بطری پلاستیکی شیر و بجا گذاردن بخشی از انتهای آن یک محفظه کوچک و سبک درست کنید و سس های قدیمی‌تر را داخل آن بگذارید که زودتر مصرف شوند.هم تاریخ انقضایشان نگذرد و هم درب یخچال مرتب شده و کلی فضای اضافه به وجود می آید.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

سسهای جدیدتر را هم می توانید در چنین محفظه‌ای قرار دهید اما برش بطری را به گونه ای انجام دهید که یک وجه آن بلندتر باشد و با تا خوردن به عنوان در محفظه عمل کند. فعلا میتوانید با یک کش ماست‌بندی درب را در حالت بسته نگه دارید تا سرفرصت با دوختن یک بندینک و دکمه به کاردستی حاصله، آن را تمام کار کنید. در این صورت ناخودآگاه اعضای خانواده سسهای قدیمی‌تر را زودتر مصرف می‌کنند.

.

خودتان سطل کابینتی درست کنید

.

در بخشهای پیش گفتیم که با آویختن یک سطل کابینتی به درب کابینت می توانید یک سطل آشغال خشک در اشپزخانه ایجاد کنید. خودتان می توانید این سطل را درست کنید. برای این کار با استفاده از چاقو برخی بخشها را برش داده و دور می‌ریزید و یک مکعب در باز که یک وجه آن بلندتر است درست می‌کنید. با قدر ی برگردندان وجه بلندتر برای آن قابلیت آویز ایجاد می‌کنید. برای شیکتر شدن نتیجه، لبه ها را با چسب و نوار پارچه ای زیبا بپوشانید. همچنین میتوانید با استفاده از درفش دو سوی مکعب حاصله را سوراخ کنید و برای آن دسته درست کنید.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

خودتان یک بازیافت کننده خلاق باشید

.

در بخش پیش دیدیم که چگونه هر چالش کوچک ساماندهی که در خانه پیش آید معمولا در سطل دوریزهای خشک راه حلی برای آن پیدا می‌شود .

حتی هر گاه که دوست داشتید یک کار هنری یا خلاقانه هم انجام دهید با انداختن نگاهی به سطل دورریز، ذهنتان میزبان جرقه هایی می‌شود. مثلا می‌خواهید یک میز شام رومانتیک و مدرن بچینید و شمعدانهایتان مدرن نیستند. دوعدد شیشه مربا لازم دارید و کاغذ کادوهای خوش‌طرحی که قسمتهایی از آن به شکل قلب خالی شده است.

.

بوسه به صورت مادر زمین

.

با پیچاندن کاغذها دور شیشه، جاشمعی‌های کاملا متطبق بر سلیقه خود درست می‌کنید چون میتوانید طرح و رنگ کاغذ یا هر چیز دیگری را که دور شیشه می‌پیچید بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید.

اگر کودکی در خانه دارید می‌توانید سطل بازیافت را به یک سطل جادویی که از آن اسباب بازی خارج می‌شود تبدیل کنید. می‌توان عمارت کوکانه ای ساخت و یا حتی یک کشتی جالب درست کرد. یا با بطری های پلاستیکی حیوانهای گوناگون را درست کرد.

ایده ها آنقدر زیاد است که مقاله های جدا گانه می‌طلبد. ما در یک مقاله تنها به خلاقیتهایی که می‌توان با محفظه شامپو انجام داد پرداخته ایم و در مقاله دیگری بطریهای پلاستیکی را سوژه خلاقیت قرار داده ایم و بنا داریم در دو مقاله جداگانه دیگر محفظه های پلاستیکی بزرگ و شیشه های مربا را سوژه قرار دهیم.

.

نویسنده معصومه غنیان

تهیه شده در سوپرمارکت آنلاین تزول

منبع : وبلاگ تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

 • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
 • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
 • به شهر ما هم بیایید.
 • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
 • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
 • مرسی به محله ما هم اومدین.
 • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
 • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us