وارد شوید ثبت نام کنید
جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ ۱۶:۴۵

تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌های محلی چیست؟ آیا با افزایش گرایش مردم به خریدهای غیرحضوری و اینترنتی، مغازه‌های محلی مواد غذایی و سوپرمارکتهای کوچک بیش از پیش در برابر سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های آنلاین مواد خوراکی و اقلام روزانه، آسیب‌پذیر می‌شوند؟

تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

در این صورت، اگر حضور کرونا تا ماه ها به طول بکشد، آیا بقالی‌ها و سوپری‌های کوچک محلی، می‌توانند استراتژی‌ای پیاده کنند که ضمن حفظ مشتری‌های خود، کمتر در مواجهه با مردم و ویروس، قرار بگیرند. و نگرانی از احتمال ابتلا را در خود کاهش دهند؟

.

آیا سوپرمارکت‌های محلی هم می‌توانند اینترنتی شوند؟

.

هم اکنون بسیاری از کارکنان شرکت‌های مختلف، اقدام به دورکاری کرده‌اند و بسیاری از کسب و کارها به سمت اینترنتی شدن می‌روند. آیا امکان چنین جهت‌گیری‌ای برای سوپری‌ها و مغازه های محلی هم وجود دارد؟

اینترنتی شدن سوپری ها
تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

آیا ممکن است تهدید کرونا، فرصتی باشد تا مغازه ها و سوپری های کوچکتر را به سمت اضافه کردن فروش اینترنتی به سبکهای فروششان سوق دهد؟ آیا اصولا چنین امکانی وجود دارد و به صرفه است؟

برای جواب گرفتن این سوال‌ها با ما همراه باشید:

.


مزایای اینترنتی شدن سوپرمارکت‌های کوچک و مغازه های محلی

.

سر بسته بودن محیط و فضای مغازه و وارد شدن افراد گوناگون (که صاحب مغازه نمی‌داند تا چه حد اصول مقابله با کرونا را رعایت می‌کنند) ما را به عنوان یک فروشنده، بر آن می‌دارد که به این بیندیشیم که چگونه می‌توانیم بدون مواجهه با مردم، مشتری‌ها و درآمد خود را حفظ کنیم. آیا واقعا راهی وجود دارد؟

اینترنتی شدن سوپرمارکت‌های کوچک
تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

صاحب مغازه یا سوپرمارکت نمی‌داند فرد بدون ماسکی که وارد مغازه شده و از فاصله چند قدمی با او صحبت می‌کند ناقل است یا خیر.

فروشنده‌ای که در این مقاله با او همراه می‌شویم، آقا امید نام دارد. امید آقا گرچه در مغازه را باز گذاشته است که جریان هوا به خروج ریزذرات تنفسی احتمالا آلوده موجود در محیط کمک کند اما با خود می‌اندیشد چگونه می‌تواند بدون اینکه در مواجهه با مشتریهایش قرار بگیرد، آنها را حفظ کند.(شخصیت داستان فرضی است)

او شنیده است که سوپرمارکت‌ها، پمپ بنزینها و بیمارستانها از کانونهای شیوع کرونا در تهران هستند و نه تنها برای خود و خانوده اش بلکه برای مشتریانش هم نگران است.

وقتی مشتری اول در یخچال را باز می‌کند و ماست برمی‌دارد و مشتری بعدی دوباره دستگیره یخچال را می‌گیرد، شاید یک انتقال ویروس صورت گرفته باشد. خصوصا اینکه اغلب  مشتریانش را می‌شناسد و برخی از آنها افراد بی‌خیالی هستند که به وضوح در مورد موضع اهمال‌‌آلود خودشان در برابر کرونا، صحبت کرده اند.

سوپرمارکتها در مقابله با کرونا

آیا اینستاگرام می‌تواند به فروش غیرحضوری سوپری‌های کوچک کمک کند؟


امید آقا با خود می‌اندیشد چطور می‌تواند احتمال مبتلا شدن یک فرد به کرونا در مغازه خودش را به صفر برساند. به راهی فکر می‌کند که بتواند مشتریانش را در خانه نگه دارد و خریدهایشان را به درب منزل بفرستد. گرچه او یک سوپرمارکت تلفنی هم هست اما تعداد مشتریانی که سفارش تلفنی می‌دهند، معدود است.

به صفحه اینستاگرام مغازه‌اش فکر می‌کند که پارسال درست کرده بود و بسیاری از مشتریهایش را به بازدیدکنندگان صفحه افزوده بود.

اگر از مشتریانش بخواهد که از طریق اینستاگرام یا تلفن، سفارش بدهند. چقدر موثر خواهد بود؟ اما مگر او چند نفر از افراد محله را می‌تواند در لیست اینستاگرامش داشته باشد. گرچه قبلا قدری هم در محله تراکت پخش کرده بود  و حتی شماره تلفن مغازه را در تابلوی مغازه گنجانده بود و اعلام کرده بود که یک سوپری تلفنی هم هست اما مشتریانی که از این طرق خرید می‌کردند محدود بودند.

تاثیر اینستاگرام در فروش سوپرمارکت
تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

فکر کرد حالا که بسیاری از کسب و کارها به سمت دورکاری و آنلاین شدن رفته‌اند کاش او نیز بتواند مغازه خودش را به یک فروشگاه آنلاین مواد غذایی و اقلام روزانه تبدیل کند.


اما تجربه صفحه اینستاگرامش به او اموخته بود که کار آنلاین، به آن سادگی که به نظر می‌رسد، نیست.

درست کردن سایت فروش اینترنتی مجزا، برای سوپری های محلی، به صرفه است؟

آقا امید همچنان در میان افکارش غوطه می‌خورد تا بتواند نتیجه مقبولی را به کف آورد. بتواند به نوبه خودش راهی برای کمک بیشتر جهت مقابله جامعه با کرونا بیابد. و نیز راه مطمئن‌تری برای حفظ منبع درآمدش در ایام کرونایی و حتی پس از آن.

در افکارش متمرکز بود. می‌اندیشید از هزینه های ایجاد سایت و پشتیبانی آن و گذاشتن عکس و توضیح محصولات و غیره که بگذرد، مساله رقابت سایت با دیگر سوپرمارکت‌های اینترنتی و بسیاری فروشگاه آنلاین مواد غذایی بزرگ مطرح بود. از کجا معلوم که سایتش دیده شود!

سایت زدن برای سوپری

شاید وقتی مردم در اینترنت” سوپرمارکت آنلاین” سرچ می‌کنند سایت مغازه او در صفحه بیستم گوگل نمایش داده شود و عملا کسی آن را نبیند.

نکته دیگری که در صفحه اینستاگرامش آموخته بود این بود که بین لایک و خرید فاصله زیادی هست. گاهی یک پست لایک و کامنت زیادی می‌گرفت اما جالب بود یک افزایش مشتری و خرید هم پای آن پست شکل نمی‌گرفت.

و حالا می دانست که حتی اگر سایتش دیده شود، جلب اعتماد بازدید کننده و تبدیل او به یک خریدار خودش نیاز به دانش و مهارت در عرصه‌های بازاریابی آنلاین و تجارت الکترونیک دارد و یک کار حرفه ای و چه بسا تیمی محسوب می‌شود‌.

درست در همین لحظه به فکرش رسید که آیا می تواند به جای اینکه خودش یک سایت فروشگاه آنلاین مواد غذایی داشته باشد، طرف همکار  سوپرمارکتهای آنلاین بزرگ و شناخته شده باشد؟

سوپرمارکت اینترنتی تهران

مزایای پیوستن سوپری‌های کوچک به یک فروشگاه آنلاین بزرگ

پیوستن سوپری‌های کوچک به یک فروشگاه آنلاین بزرگ، به جای ایجاد سایت شخصی مجزا برای خودشان، یک مزیت بزرگ دارد . در این صورت شما درگیر دنیای تجارت الکترونیک که پیچیدگیهای خودش را دارد نمی‌شوید و فقط با یک اپلیکیشن و یک نفر پیک، کار می‌کنید.


در این‌صورت کارهای سایت و پشتیبانی آن را یک شرکت کاربلد در این عرصه انجام می داد اما از مغازه شما نیز به عنوان یک مرکز پخش استفاده می‌شود.

فروشگاه آنلاین مواد غذایی


از جرقه خوردن این فکر در ذهنش احساس رضایت کرد و احتمال می‌داد که این گزینه وجود داشته باشد. می‌دانست که بسیاری از برندها به این شیوه با دیجی‌کالا همکاری می‌کنند و بنابراین احتمالا در عرصه خرید اینترنتی مواد غذایی و اقلام روزانه ( به طور خلاصه سوپرمارکتی ) نیز چنین اتفاقی افتاده است. یک سرچ می‌توانست نتیجه را مشخص کند.


نحوه پیوستن مغازه های محلی به فروشگاه های اینترنتی بزرگ

حالا آقا امید می‌خواست امکان و نحوه اینترنتی شدن سوپری کوچک خود را بررسی کند. سرچ انجام شد و جواب این سوال که آیا ممکن است بتواند اینترنتی شود؟، بله بود.

با قدری بررسی و چند تلفن، متوجه شد که می تواند با یکی از اولین و باسابقه‌ترین سوپرمارکتهای آنلاین به نام” تزول” همکاری کند.

پیوستن سوپری ها به سوپرمارکتهای آنلاین

برای اینترنتی شدن کسب‌و کارش کافی بود با شماره پشتیبانی سوپرمارکت آنلاین تزول  یعنی ۱۸۴۹ تماس بگیرد و ظرف یک ربع تا ۲۰ دقیقه به تزول بپیوندد.

برایش بسیار جالب بود که نحوه کار سایت تزول در واقع همان چیزی بود که خودش به آن فکر کرده بود. یعنی مشتریان و هم محله‌ای های خودش می توانستند مغازه او را در اپلیکیشن سوپرمارکت تزول انتخاب کنند و به صورت اینترنتی و غیر حضوری از او خرید کنند. خوبی دیگرش این بود که به جهت فاصله کم بین سفارش‌گیرنده و سفارش‌دهنده، خرید زود به دست مشتری می‌رسید.

خرید اینترنتی از سوپرمارکت محله

در واقع سوپرمارکت آنلاین تزول، خود یک سوپرمارکت نبود بلکه مجموعه‌ای از ۱۴۰۰ سوپری‌ در مناطق ۲۲ گانه تهران بود. تزول، مرکز مدیریت شبکه ای از سوپری هایی در سراسر تهران بود. سوپرمارکت آنلاین تزول، با ایجاد شبکه ای از سوپرمارکتهای سطح شهر، به مردم کمک می‌کرد که از سوپرمارکت محله خود به صورت اینترنتی و غیرحضوری خرید کنند.

به نظرش این فکر بسیار جالب آمد. اگر این سیستم برای تمام مغازه دارها اعمال می‌شد، مغازه دارها به جای مواجهه داشتن با طیف گوناگونی ازمردم تنها با یک نفر پیک سرو کار داشتند. و این یک اقدام بسیار موثر برای بریده شدن زنجیره شیوع کرونا خواهد بود.

ارتباط مغازه اش با این سوپرمارکت آنلاین، از طریق یک اپلیکیشن صورت می‌گرفت. مشابه ارتباط رانندگان اسنپ و تپسی با سایت اصلی.

خریدهای ثبت شده در سایت، از نزدیکترین سوپرمارکت محل به سفارش‌دهنده ارسال می‌شد. برای این کار خود مغازه ها پیک خواهند داشت و تزول هرچند روز یکبار با مغازه های همکار خود، تسویه می‌کرد.

سوپری آنلاین تهران
تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

سکانس آخر با آقا امید


حالا آقا امید خوشحال بود که قدمی برای حفظ سلامت بیشتر خود و خانواده و همشهریانش برداشته است. همچنین احساس می‌کرد که به روزتر شده است و خودش را هم با عصر تکنولوژی هماهنگ‌تر کرده است و هم با دوره مقابله با کرونا.

کسب آمادگی برای همزیستی با کرونا

کسب آمادگی برای همزیستی با کرونا، شرط عقل است. کرونا آمد؛ در خانه‌هامان پناه گرفتیم و منتظر شدیم که عبور کند. اما حضورش طول کشید و معلوم نیست تا کی ادامه دارد. بنابراین منطقی است که آمادگی این را داشته باشیم که برای مدتی با کرونا زندگی کنیم.

کرونا ما را در اوضاع عجیب غریبی قرار داده است و نمی‌دانیم این وضعیت تعطیلی فعالیتهای گسترده اجتماعی و اقتصادی و کاری و .‌‌.. تا کی ادامه پیدا می‌کند.

سوپرمارکت مقابله با کرونا

ناشناخته بودن این ویروس از چندسو ما را تحت فشار قرار داده است. از یک سو خود ویروس و رفتارهای آن را کاملا نمی شناسیم و از سوی دیگر اینکه تا کی می‌خواهد بماند.

حتی این امکان وجود دارد که شرایط قرنطینگی و محدودیتهایی که برای مقابله با سرعت شیوع ویروس کرونا وضع شده تا ماه‌ها و حتی کمتر و بیشتر از یک سال طول بکشد. 

خوب ما در برابر این احتمال می‌توانیم چندین موضع‌گیری داشته باشیم:

 • این واقعیت را انکار کنیم و و خودمان را برای این شرایط آماده نکنیم و احتمالا در معرض ضربه های کاری و مالی و روانی قرار بگیریم.
 • آشفته و پر از استرس شویم و خودمان  را گم کنیم و به هم بریزیم.
 • خیلی منطقی با این امکان مواجه شویم و سعی کنیم از یک سو مسئولیت شخص خودمان را برای کوتاه کردن زمان حضور کرونا بپدیریم و از سوی دیگر ببینیم با چه ساز و کارهایی می توانیم  هم روحیه و سلامتی و روابط خود را حفظ کنیم و هم کار و درآمدمان را.

توجه داشته باشید که داشتن کار نه تنها موجب کسب درآمد است بلکه در حفظ روحیه و شادابی بسیار موثر است به طوریکه از قدیم ‌گفته‌اند:”کار جوهر آدمی است”.


اوضاع زندگی و کار ما در صورت طول کشیدن کرونا


زیر رادیکال سوال بودن آینده کاری و زندگی افرد و حتی شهرها و کشورها باعث شده است که موتور خلاقیتمان در حالت روشن قرار گیرد و ببینیم چطور می‌توانیم از زیر این رادیکال، یک مجذور کامل، بیرون بیاوریم. یعنی حتی الامکان آینده خود وخانواده‌مان را از گزند و آسیب حفظ کنیم.

خیلی از شرکتها، دورکاری را برای ادامه فعالیتهای خود انتخاب کرده اند. حتی آموزش و پرورش با وسعت بسیار زیادش، به آموزش اینترنتی روی آورد.

بنابراین اولین جهتگیری ما در کارمان می‌تواند این باشد که حتی المقدور آن را به سمت دورکاری و اینترنتی شدن ببریم.

اپلیکیشن سوپرمارکت
تاثیر کرونا بر کسب و کار مغازه‌دارها و سوپرمارکت‌ها

همانطور که دیدیم چنین کاری برای سوپرمارکت ها ممکن است. بنابراین شما نیز با قدری بررسی در زمینه کاری خود ممکن است متوجه بسترها و گزینه هایی برای در پیش گرفتن چنین رویه ای شوید و یا حتی خودتان بسترها و راه هایی ایجاد کنید.

شاید کرونا، آغازی باشد برای شستن چشمها و جور دیگر نگاه کردن‌ها . آغازی برای همدلانه طرح ریختن در عرصه اقتصادی و خلاقیت به خرج دادن برای پاک‌تر، انسانی تر و مهربانتر زندگی کردن.

.

احتمال اینترنتی‌ شدن اغلب کارها در دنیای پس از کرونا


پیش از این بسیاری از کارها به صورت تلفنی یا اینترنتی انجام میگرفت و اتفاقا بهتر و موثرتر از شیوه حضوری بود‌. از این جمله بود بسیاری از کارهای بانکی مثل پرداخت قبوض و برداشت و حواله کردن پول و ..‌. .

با حضور کرونا متوجه شدیم که وجود بسترها و زیرساختهای الکترونیکی و اینترنتی توانستند چقدر راهگشا باشند و به ما در کنترل اوضاع در مقابله با کرونا و حفظ شیرازه زندگی‌مان کمک کنند.

از آنجا که ممکن است کرونا کمتر یا بیشتر از یک سال طول بکشد احتمالا خواه ناخواه همه چیز به سمت اینترنتی‌تر شدن خواهد رفت.

دنیای پس از کرونا

بنابراین ممکن است در آینده تمام جهت‌گیریها و اغلب امور، اینترنتی شوند و استفاده از امکانات و خدمات حضوری به یک گزینه دلخواه تبدیل شود.

حتی چه بسا انسانها برای فعالیتهای فیزیکی و ارتباطات انسانی راه هایی بهتر از ناگزیر بودن به ساعتهای طولانی کار اجباری و ارتباطات ناگزیر و سطحی بیابند و کیفیت زندگی و قدرت انتخاب و آزادی عمل ما در تمام زمینه‌ها چندین برابر شود.

مروری بر جایگاه اینترنت در زندگی امروز

شاید ملموس‌ترین خدمات اینترنتی که در زندگی با آن سرو کار داریم استفاده از خدمات اینترنتی بانک و اپلیکیشن‌های خدماتی و ارتباطی مثل تپسی و اینستاگرام است.


اما حتی آموزش اینترنتی نیز به قدری جای خود را باز کرده است که دانشگاه مجازی داریم و کلاسهای آن اینترنتی دایر می‌شود.


حتی پیش از کرونا و پیش از جلوه گر شدن بیش از پیش اهمیت اینترنت با حمله سپاه کرونا، تعاملات مجازی تنها محدود به کارهای بانکی و آموزشی نبود. حتی در عرصه تجارت خرد و کلان نیز به صورت پررنگ حضور داشت. از خرید ملک و اجناس با اپلیکیشن دیوار بگیر تا خرید شیر و نان روزانه از سوپرمارکت‌های آنلاین.

بله خرید اینترنتی مرزهای جغرافیایی شهرها را تحت تاثیر قرار داده بود و دورافتاده ترین روستاها می‌توانستند به روزترین لباسها و مبلمان را از فروشگاه های اینترنتی خرید کنند.

خرید اینترنتی تهران


 اینترنت نه تنها در مناسبات اقتصادی و آموزشی، موجب افزایش سطح رفاه و دسترسی شده بود بلکه این افزایش دسترسی در زمینه ارتباطات انسانی نیز رخ داد.

اعضای یک خانواده که در شهرها و کشورهای مختلف زندگی می‌کردند در یک گروه خانوادگی جمع می‌شدند و هر ثانیه از روز با هم در تماس بودند و کیفیت این ارتباط با وجود امکان گفتگوی تصویری و صوتی و… حتی گاه بهتر و غنی‌تر از ارتباطات از راه نزدیک بود.وجود این ارتباطات مجازی به ارتباط موثرتر بیماران با کادر درمانی، ارتباط موثرتر والدین با مدرسه فرزندانشان، ارتباط موثرتر مردم با شخصیتهای تصمیم ساز هنری و سیاسی، ارتباط دوستان با یکدیگر و … نیز کمک می‌کرد. اینترنت همچنین دسترسی به فیلم و کتاب و انواع سرگرمی را تا مرز بی‌نهایت گسترش داد.

ارتباطات اینترنتی


تمام اینها را گفتم که بگویم شاید امروزه این امکان وجود دارد که مابتوانیم با وجود قرنطینه بودن، کیفیت زندگی خود را در تمام ابعاد حفظ کنیم اما به شرطی که بتوانیم درآمدمان را نیز حفظ کنیم تا بتوانیم حساب اینترنتی خود را پرداخت کنیم.


بنابراین در این مقاله ما چالشهای خود با ویروس کرونا از جهت تاثیری که روی سلامتی جسم و روان و کیفیت مالی زندگی ما می‌گذارد را محدود به بخش سوم کردیم و روی این موضوع متمرکز شدیم که چطور می‌توانیم کیفیت اقتصادی زندگی خود را در صورت طول کشیدن حضور کرونا و شرایط قرنطینگی و محدودیتهای آن تا ماه هاو حتی حدود یک سال یا بیشتر،حفظ کنیم.

سوپرمارکت آنلاین تزول

نویسنده:معصومه غنیان

تهیه شده در گروه تولید محتوای سوپرمارکت آنلاین تزول
منبع : وبلاگ تزول گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

 • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
 • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
 • به شهر ما هم بیایید.
 • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
 • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
 • مرسی به محله ما هم اومدین.
 • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
 • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us