وارد شوید ثبت نام کنید
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ۰۰:۳۶

خلاقیت با قوطی کنسرو

قوطی کنسرو را جلوی چشمانش گرفته است و آن را می‌چرخاند و حسابی غرق در بررسی آن شده است . «شادمانه» خواهرم را می گویم. صدایش را می شنوم که می گوید: «این قوطی محکم و به‌دردبخور به نظر می رسه، باید بشه باهاش چیزهای جالب توجهی درست کرد.»

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

مامان از آشپزخانه داد می زند که «نمیخاد آشغال جمع کنی، بنداز تو آشغال خشک بره»

خواهرزاده ام(آرمان) گوشه دامن شادمانه را می گیرد و می گوید:«خاله! آره بیا باهاش چیزی درست کنیم.»

شادمانه خیلی برای خواهرزاده ام وقت می گذارد و به قول دیگران حوصله اش زیاد است. بچه‌ها هم که عاشق کاردستی درست کردن با بزرگترها هستند.البته خواهرم هم بدش نمی آید با آرمان وقت بگذارند چون آرمان، همه چیز برایش جالب است و به همین جهت دل به دل شادمانه می‌دهد.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

شادمانه قوطی کنسرو را به آرمان نشان می دهد و می گوید: «خاله به نظر تو با این چی می تونیم درست کنیم؟» آرمان می گوید: «خاله!جای مداد رنگی». شادمانه با صدای بلند می گوید:«آ،قربون خاله زرنگم برم» و کف دستهایشان را به هم می‌زنند.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

آرمان که خودش کلی کاردستی ساز است و انواع وسایل کاردستی از انواع چسب گرفته تا بسته‌های چوب بستنی و رنگ پلاستیک و پارچه های نمدی را در دست و بالش دارد می گوید:«خاله به نظر من با رنگ سفید رنگش کنیم و روش نقاشی های بچه‌گونه بکشیم.»

شادمانه می‌گوید:« آفرین عالیه. فکر بکریه»

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

آرمان می گوید: «تازه خاله می تونیم به یه گلدون هم تبدیلش کنیم. یادته خانوممون گفته بود لوبیا بکاریم؟ حالا که فکر می کنم اون موقع می تونستم از این قوطی کنسرو به عنوان گلدون هم استفاده کنم.»

شادمانه در حالیکه قربون صدقه تیزی و حدت ذهن آرمان می رفت، گفت: «خاله یه چیزی به ذهنم رسید. اینکه راه میانبر بزنیم به جای اینکه قوطی رو رنگ کنیم با یه مقوای سفید، جلدش کنیم بعد تو روش نقاشی بکش. اینجوری راه راه های قوطی، کار نقاشی کردن رو سخت نمی کنه. حتی می‌تونیم اول نقاشی بکشیم بعد قوطی رو با مقوایی که نقاشی اش کردیم جلد کنیم.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم

در واقع شادمانه از آرمان به عنوان وسیله ای برای بلند فکر کردن و دریافت انعکاس افکارش استفاده می‌کرد و رابطه آنها در انجام کارهای خلاقانه یک رابطه دو سر سود بود.آنها قبل از این، خلاقیت با محفظه های شامپو و بطری های پلاستیکی را هم پشت سر گذاشته بودند.

آرمان واقعا ذوق و حوصله کاردستی سازی داشت. شادمانه مطمئن بود که اگر ۵ قوطی کنسرو به آرمان بدهد ۵ کاردستی متفاوت تحویل خواهد گرفت و همین کار را کرد. یکی از قشنگترین ایده‌هایی که آرمان این بار در زمینه خلاقیت با قوطی کنسرو، پیاده کرده بود این بود که با برشهای مقواها و کاغذهای رنگی به قوطی ها، شکل و شمایل حیوان داده بود. چیزی شبیه شکل بعد:

با قوطی کنسرو چی درست کنیم

قوطی دیگری را با چوب بستنی پوشانده بود و در حالیکه آن را به شادمانه نشان می داد گفت: «خاله تازه اگه صدف، داشتیم می تونستیم به جای چوب بستنی از صدف و ستاره دریایی و این چیزا استفاده کنیم. جلبکها و ماهی های قرمز روهم با مقوا درست می کردم و می‌چسبوندم».

وقعا آرمان تحسین برانگیز بود و آدم در برابر ش کم می آورد.البته خوب فیلمهای کاردستی سازی هم زیاد می دید هم از تلوزیون و هم اینترنت. همین خلاقیت با وسایل دورریز را هم بسیار دوست می‌داشت . فقط یک نکته ای که در مورد کارهایش بود این بود که بعضی از آنها زیاد تمیز کار نمی شدند اما اغلب کارهایش واقعا دوست داشتنی بودند.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

شادمانه او را بغل کرده بود و محکم می فشرد ومی گفت:« آخه خاله، ما چه کار خوب فوق‌العاده‌ای کرده بودیم که خدا تو رو به ما هدیه داد» و آرمان به زبان ریختن در مورد کاردستی هایش (و قدرت تبدیل اشیای بیخود به اشیای به قول خودش باخود) ادامه می‌داد تا جایی که شنیدم با پررویی گفت:«خاله چرا اینقد فکر به مغز من می‌رسه اما به مغز تو نمی رسه؟!». شادمانه در حالیکه چشمهایش گرد شده بود گفت:« اختیار داری فکرهایی به ذهن من رسیده که به نظر خیلی ها، از فکر های تو هم بکرتره.»

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

در اینجا شادمانه به یاد آرمان آورد که وقتی به ساحل دریای شمال رفته بودند کلی سنگ صیقلی با هم جمع کرده بودند و وقتی مادر اصرار کرده بود که آرمان سنگهایش را دور بیندازد شادمانه سنگهای آرمان را هم برداشته بود تا برایش نگه دارد و ادامه داد که او آن سنگها را با چسب حرارتی به قوطی کنسروها چسبانده و برخلاف حرف مادرش که گفته بود این سنگها به درد نمی خورند، قلمدان و گلدان زیبایی درست کرده است.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

همچنین به او نشان داد که با استفاده از از رشته‌های زنجیر، گلدانهای آویز درست کرده است و در اینجا بود که من هم به میدان آمدم . شادمانه به آرمان گفت تازه فقط من و تو نیستم که مغزمان جرقه می زند ببین خاله نغمه چه چیزهای جالبی درست کرده است. البته من ساده‌ترین ایده‌ها را پیاده کرده بودم یعنی جلد کردن قوطی کنسروها با پارچه‌ها و کاغذهای زیبا.

گرچه ایده های من ساده بود اما از آنجا که بسیار سلیقه به خرج داده بودم به همین دلیل امتیازی کمتر از آنها نمی‌گرفت.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

زیبایی نتیجه در اندازه ای بود که مورد قبول جناب آرمان خان هم واقع شد و تصدیق کرد که اینکه مورد تشویق واقع می‌شود نباید باعث شود که از آن سوی بام بیفتد و خودش را فرای بقیه ببیند. البته ما هم متوجه شدیم که نباید در تشویقهایمان افراط کنیم.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

به نظر من مهمترین و ساده ترین راه برای کاربردی کردن قوطی های کنسرو این است که آنها را به سلیقه خودمان جلد کنیم برای این منظور می توان از هر ایده زیبایی استفاده کرد مثلا می توان دور آنها را با کنف یا حتی کامواهای ضخیم یا نازک پوشاند. حتی می توانید ابتدا برشهایی در بدنه ایجاد کنید و سپس آنها را با کاموا یا کنف به هم ببافید به این ترتیب یک حجم متفاوت ایجاد می‌کنید .شبیه شکل زیر:

با قوطی کنسرو چی درست کنیم

یا مثلا می توانید قوطی ها را رنگ کنید و بخشهایی از آن را با گلهایی که از یک پارچه گلگلی جدا شده، بپوشانید.(با استفاده از چسب) حتی می‌توانید با جلد کردن یک برش دایره‌ای از یک کارتون ضخیم برای این قوطی ها در پوش نیز درست کنید.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم
ایده های خلاقانه برای اشیای دورریز

آنچه گفتیم ساده ترین ایده‌ها برای کاربردی کردن یک شیء دورریز به نام قوطی کنسرو بود اما ایده ها می‌تواند به تعداد مغزهای انسانی متعدد باشد مثلا آیا هرگز به فکرتان رسیده بود که با در هم فرو کردن دو قوطی که یکی بزرگتر و دیگری کوچکتر است می توان یک اجاق مسافرتی درست کرد و یا با ایجاد برشها و سوراخهایی در بدنه قوطی، شمعدان درست کرد؟

با قوطی کنسرو چی درست کنیم

حتی می‌توانیم با ایجاد برشهایی در بدنه قوطی، فانوسهایی مشابه همان فانوس های کاغذی که در دوران مدرسه می ساختیم، درست کنیم.

با قوطی کنسرو چی درست کنیم

البته درست کردن شمعدانهای دم دستی با قوطی کنسرو می‌تواند بسیار ساده تر از این حرفها باشد:

با قوطی کنسرو چی درست کنیم

نویسنده: معصومه غنیان

تهیه شده در گروه تولید محتوای سوپرمارکت آنلاین تزول

منبع : وبلاگ تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us