وارد شوید ثبت نام کنید
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۱۲

طرز تهیه بامیه خانگی با روش خانم گل آور

طرز تهیه بامیه خانگی با روش خانم گل آور، و فوت و فن های خشک وپوک درآوردن بامیه، چیزی است که در این مقاله، به صورت مرحله به مرحله و گام به گام به آن می پردازیم. خانم گل‌آور، یکی از آشپزهایی هستند که به برنامه های تلوزیونی از جمله برنامه «به خانه برمی گردیم» دعوت می شوند.

طرز تهیه بامیه خانگی خانم گلآور

ماه مبارک رمضان از یک سو، ماهی برای معنویت و عبادت بیشتر است و از سوی دیگر ماهی است که ما را با حسها و خاطرات خوب از زمانهای دور تا نزدیک، پیوند می‌دهد. خاطرات و حال و هواهای رمضانی از کودکی تا نوجوانی و جوانی، در کنار عزیزانی که اکنون در جاهای مختلف این دنیا و دنیای دگر، پراکنده شده‌اند.

و البته شیرینی زولبیا بامیه یکی از عناصری است که نقش و جایگاه قابل‌توجهی در این خاطرات دارد به ویژه در بخش کودکانه خاطرات رمضانی.

این رمضان که جناب کرونا خودش را به طور ناخوانده به خانه‌های ما تحمیل کرده است انگیزه ما برای تهیه شیرینی زولوبیا بامیه در خانه بیشتر است.

تهیه شیرینی بامیه در منزل به رسم خاطره‌سازی

البته هر سال رسانه ها تاکید می‌کنند این شیرینی‌ها که قند فراوانی دارند خوراکی مناسبی برای استفاده در ماه رمضان نیستند به ویژه در وعده افطار و سحر. البته امسال بر مناسب نبودن آنها افزوده شده است زیرا شکر یکی از موادی است که در مبارزه سلولهای ایمنی بدن با کرونا، به نفع کرونا عمل می‌کند.

شیرینی بامیه خانگی طرز تهیه

بنابراین ما به تهیه شیرینی بامیه در منزل، بیشتر از جنبه ایجاد شادی و سرگرمی برای کودکان و یک تجدید خاطره برای بزرگسالان نگاه می‌کنیم. که افراد می‌توانند هر از گاهی در ماه رمضان به میزان کمی از این شیرینی تهیه کنند و به صورت تازه میل نمایند. و چه بهتر که در حد یک خوراکی نمادین، به میزان کم تهیه و نوش جان شود.

از خوبی‌های درست کردن زولوبیا بامیه در منزل این است که می‌توانید آن را دقیقا باب میل خود درست کنید.از نظر میزان شهد،میزان برشته بودن،میزان شیرینی شهد و .‌‌..

همچنین از خوبی های دیگر تهیه زولبیا بامیه درمنزل، مطمئن بودن از تازگی و سلامت مواد استفاده شده در تهیه این شیرینی است. می‌توانید مطمین باشید که از روغن سالم و در حرارت مناسب استفاده می‌کنید، تخم مرغ‌ها را آنقدر هم می‌زنید که بامیه بوی تخم‌مرغ ندهد وبامیه ها خشک و پوک باشند و …

برای درست کردن با میه ای که خشک باشد و نرم نباشد اهمیت ویژه متوجه شربت بامیه است تا مواد خود شیرینی بامیه. باید در درست کردن شربت دقت داشته باشیم.

مواد لازم برای تهیه شیرینی بامیه

طرز تهیه بامیه خانگی خانم گلآور
 • آرد ۱ پیمانه
 • آب ۱ و نیم پیمانه
 • کره ۲۵ گرم (یعنی یک قاشق سوپ خوری پُر)
 • بیکینگ پودر نیم قاشق چایخوری
 • شربت بار حدود دو قاشق سوپخوری

نکته: در صورت تمایل می توانید یک هشتم قاشق چایخوری وانیل نیز به آرد اضافه کنید تا خوش‌عطرتر شود.

مواد لازم برای تهیه شربت بامیه

 • شکر ۲ پیمانه
 • آب ۱ پیمانه
 • گلاب نیم پیمانه (اگر عطر گلاب را دوست ندارید می توانید حذفش کنید)
 • گلوکز ۱ قاشق سوپخوری

طرز تهیه شیرینی بامیه

بامیه خانگی طرز تهیه

خمیر پایه شیرینی بامیه مانند نان خامه ای است. طرز تهیه آن بسیار آسان است فقط چند نکته کوچک دارد. و اما مراحل کار:

۱- بار گذاشتن اولیه:

کره، آب و شربت بار را از همان ابتدا با هم روی گاز می گذاریم.

نکته: اگر آب را اول بگذارید که جوش بیاید و میزان آن کم شود و بعد مواد دیگر را اضافه کنید چون نسبت آب به سایر مواد کمتر می شود بنابراین بامیه‌های شما بسیار سفت و خشک خواهد شد.

از شربتی که برای زولبیا بامیه درست کردیم داخل مواد استفاده کرده ایم. ولی می توانید ازگلوکز یا شکر هم استفاده کنید تا بامیه ها را تقریبا تیره تر و قهوه ای رنگترکنند. گلوکز مانند شربت بار غلیظ است و مانند عسل می ماند و از نظر تاثیرش روی بامیه، هیچ فرقی با شکر ندارد.

۲- اضافه کردن آرد:

برای زمانی که بخواهید آرد را اضافه کنید، سنجاقه زدن مایعات روی گاز کافی نیست (منظور از سنجاقه زدن به وجود آمدن حباب کناره های قابلمه است) بلکه باید آب کاملا قل قل بزند. سپس مخلوط آرد و بیکینگ پودر را با هم و یکمرتبه به داخل مایع روی اجاق گاز می‌ریزیم.

نکته: حتما از شعله متوسط استفاده کنید که آب مواد بیش از حد تبخیر نشوند.

خیلی سریع مواد حاصله را هم می زنیم تا سفت شود. چون میزان کره آن کمتر از نان خامه‌ای است سفت تر از آن است. اما مناسب نیست که تا سفت شد از روی حرارت بردارید بلکه باید برای ۲ تا ۳ دقیقه مرتب لای خمیر را باز کنید و سپس جمع کنید و این کار را تکرار کنید تا اگر آب اضافه ای درون خمیر باشد کاملا کشیده شود تا یک بامیه کاملا خشک و خیلی خوبی داشته باشیم. سپس مواد را کنار می گذاریم تا خنک شود.

۳- آماده کردن روغن

طرز تهیه بامیه گلآور

در ادامه مقاله طرز تهیه بامیه خانگی به روش خانم گل آور، می رسیم به مرحله آماده کردن روغن. تابه کوچکی برای سرخ کردن بامیه‌ها استفاده کنید چون پخت بامیه نیاز به روغن فراوان دارد و کوچک بودن ظرف موجب شناوری تکه‌های خمیر بامیه در روغن می شود. همچنین به این دلیل که حجم مواد در نظر گرفته شده کم است و نیز روغن کف می کند زیرا در خمیر بامیه از تخم مرغ استفاده می شود. چراکه روغن داغی که سرد شود و دوباره داغ شود واقعا مضر است.

اگر زولبیا و بامیه‌ها را با هم می‌پزید اول زولبیا را بپزید. زیرا روغن پخت بامیه کف می‌کند.

روغن را حدود ۱۰ دقیقه یک ربع روی حرارت کاملا ملایم می‌گذاریم که مغز روغن گرم شود نه اینکه ظاهرا روغن دود کند و همه چی در آن سرخ شود اما مغزپخت نشود و کاملا داخلش خمیر باقی بماند.

۴- اضافه کردن تخم مرغ

زمانی تخم مرغ ها را به خمیر اضافه می‌کنیم که خمیر ما نه خیلی سرد باشد که تخم مرغ، خیلی دیر با آن مخلوط شود و نه خیلی داغ باشد که تخم مرغ، داخل آن بپزد و بامیه های بسیار بدشکلی داشته باشیم . تخم مرغ ها را دانه دانه به خمیر اضافه می‌کنیم و با همزن برقی هم می زنیم .اگر خمیرتان با سه تخم مرغ نرم شد نیازی به تخم مرغ بعدی نیست.( در غیر این صورت می توانید قدری از تخم مرغ چهارم را اضافه کنید و یا در نهایت همه آن را ) اگر خمیر سرد شده باشد هنگام هم زدن، تکه تکه می‌شود و شما مجبورید زمان بیشتری بگذارید تا خمیرتان یکدست شود.

طرز تهیه شیرینی بامیه
طرز تهیه بامیه خانگی

۵- ریختن مواد، داخل قیف نایلونی

روی قیف نایلونی، شکوفه ریز یا درشت می‌گذارید و سپس قیف را با دست گرفته و بخشی از نایلون آن را روی دست برمی گردانید تا ریختن مواد داخل آن راحت‌تر باشد و شروع به ریختن مواد می‌کنید بعد مواد را کاملا به سر قیف هدایت می‌کنید و چند بار میپیچانید. حالا آماده است.

۶- سرخ کردن بامیه ها

در این مرحله از طرز تهیه بامیه خانگی به روش خانم گلآور، می رسیم به مرحله یکی مانده به نهایی. که این مرحله همانا سرخ کردن بامیه هاست. نایلون قیف را فشار می‌دهید تا خمیر از سر آن خارج شود و سپس با قیچی آغشته به روغن به طول دلخواهتان آن را برش می‌دهید.

اگر محتویات قیف را به روی قاشق بچکانید و بعد برش دهید، شکل انجیری به دست می‌آید.

برای اینکه بامیه‌ها همزمان وارد روغن داغ شوند و بتوانید همزمان آنها را خارج کنید و اینگونه نشود که برخی زودتر سرخ شوند و برخی دیرتر، بامیه‌ها را همزمان وارد روغن داغ می کنیم.اما چگونه؟ برای این منظور آنها را در یک ظرف روغن سرد برش می‌دهیم و سپس محتویات این ظرف را به درون روغن داغ روی شعله گاز می‌ریزیم.

طرز تهیه مرحله به مرحله بامیه
طرز تهیه بامیه خانگی

بامیه ها در این مرحله نیاز به هم خوردن چندانی ندارند و شروع به پف کردن می کنند. وقتی کاملا سرخ شد داخل آبکش می‌گذاریم که روغنش کشیده شود و وسپس داخل شربت کاملا سرد می‌گذاریم و بلافاصله از شربت بیرون می‌آوریم تا شهد زیادی به خود نگیرد.

چند نکته دیگر در مورد پخت شیرینی بامیه

وقتی بامیه‌های در حال سرخ شدن را هم می‌زنید صدای تق تق می دهند زیرا از پوکی و خشکی مناسبی برخوردار هستند.

حتما از حرارت ملایم استفاده کنید. بامیه ها دیرتر سرخ می شود اما کیفیت روغن از دست نمی رود.

نکته: اگر از شکوفه زیر استفاده کنید احتمالا بامیه دریافتی بدن شما کمتر می‌شود. چون بامیه شیرینی خوش خوراکی است و مکن است در خوردن آن افراط شود. بنابراین شاید بهتر باشد از شکوفه ریز استفاده کنید ضمن اینکه بامیه خانکی به جهت اینکه با روغن تمیز درست می شود بسیار خوش عطر می شود و اغلب خوش‌خوراک‌تر از بامیه های غیر خانگی است.

طرز تهیه شربت بامیه

طرز تهیه شربت بامیه

آب و شکر را روی حرارت حتما ملایم می گذارید و تا زمانی که دانه های شکر را می‌بینید، مرتب هم می زنید و به محض ندیدن دانه‌های شکر، هم‌زدن را متوقف می کنید. به محض جوش آمدن،گلوکز، آبلیمو و زعفران دم کرده را اضافه می‌کنید.

شربت را پس از تهیه حتما در یخچال می کذارید تا کاملا سرد شود و مانند عسل شود.یک سلفون روی آن کشیده و در پوش بگذارید تا شکرک نزنند.

طرز تهیه گام به گام بامیه

نویسنده: معصومه غنیان

تهیه شده در گروه تولید محتوای سوپرمارکت آنلاین تزول

دانلود اپلیکیشن تزول

منبع: ویدیوی تلوزیونی خانم گل‌آور

منبع : وبلاگ تزول گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

 • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
 • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
 • به شهر ما هم بیایید.
 • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
 • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
 • مرسی به محله ما هم اومدین.
 • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
 • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us