وارد شوید ثبت نام کنید
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ۲۱:۱۸

مواد شوینده در خانه تکانی چه کاربردهایی دارد؟

همه ما حداقل یک بار با استفاده نادرست از مواد شوینده، به وسایل و حتی بدن خودمان آسیب رسانده‌ایم در حالی که با دانستن چند نکته می‌توانیم به درستی از مواد شوینده استفاده کنیم و در عین حال مواظب سلامتی‌مان هم باشیم. این موضوع در روزهای نزدیک به عید و خانه تکانی بیشتر اهمیت می‌یابد.

در ادامه به فهرستی از انواع مواد شوینده اشاره می‌شود و اینکه کجا باید استفاده شوند و کجا ممکن است آسیب زننده باشند. پس بر اساس نوع و جنس وسایل منزلتان می‌توانید هرکدام از این مواد شوینده را در جای خود استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

انواع شوینده

در فروشگاه‌های محلی و سوپر مارکت‌ها، انواع و اقسام مواد شوینده در قفسه‌های مختلف دیده می‌شوند و گاهی انتخاب نوع مناسب آن با کاربردی که ما مد نظر داریم گیج کننده به نظر می‌رسد. اول از همه جنس سطحی که می‌خواهید آن را تمیز کنید بررسی کنید: سنگ طبیعی، سنگ مصنوعی، شیشه، چوب، سرامیک و… . برای هرکدام بایدها و نبایدهایی وجود دارد.

سفید کننده (جوهر نمک یا وایتکس)

اکثر سفید کننده‌ها مایع هستند ولی انواع پودری آن هم موجود است. برای شست‌وشوی سطوح رسوب گرفته و از بین بردن لک لباس از سفید کننده استفاده می‌شود. رسوب‌های کاسه توالت فرنگی و ایرانی، کف حمام و دستشویی، وان و روشویی با سفید کننده‌ها به خوبی تمیز می‌شود به خصوص فاصله میان موزاییک‌های کف.

بهتر است سفید کننده را با مقداری آب رقیق کنید و بعد استفاده کنید. سفید کننده‌ها اسیدی هستند و برای پوست و تنفس (به علت بخار آن) مضرند. سفید کننده‌ها خاصیت ضدعفونی کننده هم دارند و به همین دلیل برای سرویس‌های بهداشتی مناسبند.

پیشنهاد: وایتکس، گلرنگ، رخشا

احتیاط: سفید کننده را نباید روی سنگ طبیعی ریخت چون آن را لک می‌کند.

احتیاط: سفید کننده را نباید روی سطح فلزی یا آهکی ریخت چون موجب خورده شدن آن می‌شود.

احتیاط: سفید کننده را با مواد شوینده دیگر مخلوط نکنید.

احتیاط: در هنگام کار با سفید کننده حتما تهویه را روشن و پنجره‌ها را باز کنید، ماسک بزنید و از دستکش استفاده کنید.

جرم گیر

به هر شوینده‌‌ای می‌توان جرم گیر گفت ولی این واژه را اکنون بیشتر برای مواد شوینده‌ای به کار می‌برند که انواع جرم‌ها را از بین می‌برد و می‌توان آن را روی سطوح فلزی (به جز آلومینیوم) و سنگی (به جز مرمر) هم استفاده کرد. جرم گیرها به شکل‌های غلیظ، کرمی و اسپری در بازار وجود دارند.

جرم گیرها هم ضدعفونی کننده هستند و خاصیت اسیدی دارند ولی فرمولاسیون آنها خورندگی کمتری دارد و می‌توانند برای شیرآلات هم به کار روند. برای از بین بردن رسوبات آب بر دوش یا شیرآلات حمام و تمیز کردن سطوح سرامیکی و سنگ مصنوعی کاربرد دارد.

پیشنهاد: دامستوس، اکتیو

احتیاط: قبل از استفاده حتما توضیحات محصول را بخوانید و طبق آن عمل کنید. کارخانه‌های مختلف، جرم گیرهای مختلفی تولید می‌کنند که کاربردهای متفاوتی دارند.

احتیاط: در فضای بسته و بدون تهویه کار نکنید و حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

احتیاط: جرم گیر را با هیچ ماده شوینده دیگری مخلوط نکنید.

شیشه شوی

تقریبا همه شیشه شوی‌ها به صورت مایع و اسپری هستند. شیشه شوی فرمولاسیون رقیق و کم خطری دارد ولی همچنان باید احتیاط کرد. شیشه شوی را می‌توان روی سطوح دیگر هم به کار برد ولی قدرت پاک کنندگی آن کم است و رسوبات ضخیم را از بین نمی‌برد. برای تمیز کردن آینه‌، انواع شیشه پنجره یا میز می‌توان از آن استفاده کرد. شیشه شوی حاوی الکل است و قابلیت ضدعفونی دارد.

مواد شوینده 
خانه تکانی
خونه تکونی
موادشوینده مضر
موادشوینده پرکاربرد

پیشنهاد: اتک، رافونه

احتیاط: شیشه شوی را نباید برای مانیتورهایی مثل لپ‌تاپ یا تلویزیون استفاده و به صورت مستقیم روی آنها اسپری کرد.

مواد شوینده تخصصی

کارخانه‌های تولید مواد شوینده با تفکیک این مواد بر اساس جنس سطوح، محصولات متنوعی تولید کرده‌اند که به صورت تخصصی برای پاک کردن این سطوح استفاده می‌شوند.

شامپو فرش: شاید تخصصی‌ترین ماده شوینده‌ای که نمی‌توان با چیز دیگری آن را جایگزین کرد شامپو فرش باشد. با شامپو فرش می‌توان لکه‌های فرش را بدون تغییر رنگ فرش یا موکت تمیز کرد. برای این کار باید شامپو فرش را طبق دستورالعمل آن با آب رقیق کرد و با اسفنج روی لکه‌ها کشید و سپس با دستمالی خشک بلافاصله آن را خشک کرد. بعد از استفاده از شامپو فرش حتما فرش یا موکت خود را جارو برقی بکشید.

پیشنهاد: من، اتک

مواد شوینده
موادشوینده مضر
خانه تکانی 
خونه تکونی
شوینده‌ها 
دامستوس
شیشه شوی
شوینده های خانگی
سفیدکننده
اتک
جوهرنمک
وایتکس
رسوب زدایی

گاز پاک‌کن: گاز پاک‌کن‌ها به صورت اسپری و کرمی در بازار موجود هستند و به سطوح استیل و لعابی اجاق گاز صدمه نمی‌زنند و در عین حال مواد چرب و سوخته را به خوبی پاک می‌کنند. برای تمیز کردن پنجره‌های روی گاز و داخل فر و سایر سطوح استیل هم می‌توان از گاز پاک‌کن استفاده کرد.

پیشنهاد: اکو، سیف

پاک کننده پارکت: پارکت‌هایی که با چوب طبیعی درست شده‌اند نیاز به مراقبت ویژه دارند و نمی‌توان با هر پاک کننده‌ای آنها را تمیز کرد. این مواد از ترک خوردن چوب جلوگیری می‌کنند و با لکه‌زدایی و ایجاد لایه محافظ، مانع نشستن گرد و غبار می‌شوند. برای تمیز کردن پارکت‌های لمینیت می‌توانید از شوینده‌ مخصوص آن استفاده کنید که البته در همه سوپرمارکت‌ها هم یافت نمی‌شود. می‌توانید این پاک کننده را از تزول مارکت یا فروشگاه‌های عرضه کننده پارکت لمینیت تهیه کنید.

پیشنهاد: رافونه، اتک

پاک کننده شیرآلات: بهتر است برای محافظت بیشتر از شیرآلات فلزی، از مواد شوینده مخصوص فلزات استفاده کنیم. این مواد نه تنها شیرآلات را خراب نمی‌کنند بلکه موجب درخشندگی بیشتر آنها هم می‌شوند.

پیشنهاد: رافونه، اکو

پاک کننده چند منظوره: این مواد شوینده برای شست‌وشوی روزانه و گردگیری اشیای منزل مناسب هستند. کابینت، میز تلویزیونی، درها، میز، کانتر آشپزخانه و تقریبا همه چیز را می‌توان با پاک کننده‌های چند منظوره تمیز کرد.

پیشنهاد: اکو، دامستوس، سیف

تنوع مواد شوینده آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان همه آنها را برشمرد ولی تقریبا برای هر نوع جنسی، حتی داخل یخچال و فریزر هم شوینده مخصوص وجود دارد و بهتر است ما هم به صورت تخصصی از این مواد استفاده کنیم.

 

نویسنده: شبنم رضا

*پیشنهاد خریدی آسان و به صرفه از سوپرمارکت آنلاین تزول
لینک نصب اپلیکیشن تزول مارکت
لینک خرید از سایت تزول مارکت
منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us