وارد شوید ثبت نام کنید
جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۵۶

یخچال مرتب-همه چیز برای داشتن یک یخچال مرتب

یخچال مرتب و ده‌ها ایده در این زمینه، معرفی بیش از ده نظم‌دهنده برای یخچال، ایده‌هایی برای بهینه سازی فضای داخل یخچال، تبدیل ظرفهای معمول موجود به ظروف یخچالی، ارایه تصاویری از نظم‌دهنده‌های یخچالی به روز و جدید شامل سبدها و محفظه‌های طراحی شده برای یخچال و نیز مقایسه ظروف یخچالی با یکدیگر برخی از موضوعاتی هستند که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

.

عکس یخچال مرتب

.

معرفی جناب یخچال مرتب

.

یخچال مرتب چیست؟

یخچالی که وقتی درب آن را باز می‌کنی آنچه در برابر چشمت قرار می‌گیرد زیبا، چشم نواز و مرتب باشد.

بتوانی از فضای یخچال حداکثر استفاده را ببری و در عین حال دسترسی‌ات به اشیاء و مواد داخل یخچال نیز بالا و حداکثری باشد.


می‌توان محیط سرد یخچال را با استفاده از کفپوش‌های خوشرنگ و نیز استفاده مناسب از رنگ و پارچه، گرمتر، خواستنی تر و دوست داشتنی تر کرد.هر کدام از اعضای خانواده برای چندین بار درب یخچال را باز می‌کنند و چه بهتر که با باز کردن یخچال یک تصویر زیبا و دلپسند در چشمان آنها شکل بگیرد.

.

.

قدم اول برای استفاده بهینه از فضای داخل یخچال

.

سازندگان یخچال با استفاده از ابزارهای متعدد سعی در بهینه سازی فضای یخچال و فراهم نمودن یک یخچال مرتب دارند. برای مثال آنها با ایجاد کفی های متحرک  یا حتی تاشوی ریلی که می توانند با فاصله های کمتر و بیشتر از هم تعبیه شوند به خریداران امکان تنظیم امکانات یخچال طبق سلیقه و راحتی خود را تا حد خوبی فراهم کرده اند.


سازندگان یخچال، همچنین با استفاده از تعبیه فضاهای دربسته‌ای مثل جامیوه‌ای و نیز ایجاد خاصیت کشویی برای این محفظه ها، یک فضای مناسب با امکان استفاده آسان و سریع برای آن دسته از مواد خوراکی فراهم کرده اند که در ظروف دربسته، ماندگاری بهتری دارند.

 

.

مرتب شدن یخچال با ظروف یخچالی

 

.

همچنین غالبا همراه با یخچال، لوازم نظم دهنده دیگری مثل جاتخم مرغی، جایخی، جابطری ای و … نیز در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. بنابراین قدم اول برای استفاده بهینه از یخچال این است که کاملا امکانات یخچال را بازبینی کنید و آن را در بهترین حالت خود قرار دهید.

 می‌توانید برخی از طبقات یخچال را خارج کنید، تا بتوانید از فضای ایجاد شده به نحو دلخواه خود استفاده کنید.

مثلا می توانید یکی از محفظه های بزرگ جامیوه ای را خارج کنید و جای آن چندین سبد بگذارید. یا از تعداد طبقات کم کنید تا دسترسی به عمق یخچال در طبقات بلندتر برایتان راحت‌تر شود و … .

همه چیز به  شخص شما و اعضای خانواده شما  و نحوه استفاده شما از یخچال برمی‌گردد.

 پس از مشاهده نظم‌دهنده‌هایی که در ادامه این مقاله به شما معرفی می‌شوند، می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که برای داشتن یک یخچال مرتب، آیا از نظم دهنده های پیش فرض خود یخچال استفاده کنید یا از نظم دهنده های جدید و متفات و متعددی که در بازار کنونی موجود هست.

 

.

 

دقت به طراحی داخلی یخچال هنگام خرید

نحوه طراحی داخلی یخچال به قدری مهم است که شاید بتوان‌ گفت دومین عامل موثر در خرید یخچال پس از کیفیت آن به نحوه دیزاین داخلی یخچال برمی‌گردد و اینکه خریدار احساس کند نحوه طراحی فضاهای داخل یخچال برای او مناسب است و به اصطلاح راه دست اوست و دست کم می تواند با چند سبد و ظروف یخچالی متنوع، بهره حداکثری را از فضای داخلی یخچال ببرد.


گاهی یخچالها چنان در انواع طبقات و محفظه های کوچک قالب بندی شده اند که شاید به نظر برسد که خود به بهترین نحوی نظم‌دهی و سامان‌مند شده اند. اما از سوی دیگر دست شما را برای استفاده از یخچال در مواقع خاص، تنگ می‌کنند. خود به شخصه ترجیح می‌دهم که فضاسازی کمی در یخچال صورت گرفته باشد که خودم بتوانم به کمک انواع سبدها و ظروف یخچالی آن را فضا سازی کنم:

 

.

ظروف یخچالی ایده مرتب شدن یخچال

 

.

وقتی یخچالی که می خریم به صورنت ریز به ریز فضاسازی و قالب بندی نشده است می‌توانیم با تغییر فصول یا تغییرات کم و زیاد سبک زندگی‌، که روی نحوه استفاده‌ مان از یخچال، تاثیر می‌گذارد، بتوانیم  نحوه سامان‌دهی محتویات یخچال را نیز تغییر دهیم.

بگذارید یک مثال ملموس‌تر بزنم:

فرض کنید شما به شهرستان رفته باشید و چند دبه بزرگ‌ ماست و شیر خریده باشید. اگر فضای داخل یخچال شما زیادی قالب‌بندی نشده باشد می‌توانید دبه‌ها را به راحتی داخل یخچال بگذارید. یا حداکثر یکی از طبقات یخچال را خارج کنید تا دبه ها جا شوند.

اما اگر سبک یخچال شما از آن یخچالهایی باشد که زیادی ساماندهی شده‌اند شاید مجبور شوید در حالی که خسته راه هستید، ماست و شیرها را در ظرفهای کوچکتر بریزید.

 

.

فایل یخچالی ایده مرتب

 

.

امروزه دست ما برای فضاسازی در یخچال باز است حتی می‌توانیم از فایلهای پلاستیکی یا طبقه سازهای پلاستیکی در یخچال استفاده کنیم و خودمان طبقات جدید به یخچال اضافه کنیم:

.

ایده یخچال مرتب

 

.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که چطور از طبقه ساز فوق که در وهله اول به نظر می رسد که در کمد و کابینت قابل استفاده است، در یخچال استفاده شده است :

.

 

.


چرا ظروف یخچالی!


شاید در وهله اول به نظر برسد که مواد غذایی در یخچال بیش از هرجای دیگری ماندگاری دارند زیرا در دمای پایین یخچال، میکروبهای بیشتری غیرفعال می‌شوند و بنابراین امکان کپک‌زدگی و فساد مواد غذایی کمتر می‌شود.

در ادامه خواهیم دید که  چنین رویکردی درست نیست و حتی برخی از مواد  غذایی چنانچه در یخچال نگهداری شوند اصولا کیفیت مزه آنها از بین می‌رود از جمله نان و سیب‌زمینی

افرادی که فکر می‌کنند محیط سرد یخچال،امن‌ترین فضا برای نگهداری مواد خوراکی است،  دو نکته بسیار مهم را مورد غفلت قرار می‌دهند:

۱- یخچال محیط مرطوبی است.

۲- در یخچال هوا جریان ندارد.

 هر دوی عوامل بالا می‌توانند به نوبه خود عوامل مهمی برای تخریب مواد غذایی باشند.


۱۵۹۲ کلمه نکته مذکور موجب می‌شود که به این فکر بیفتیم که تا جای ممکن مواد غذایی را در ظروف دربسته قرار دهیم که اتصال آنها با هوای راکد یخچال و رطوبت موجود در هوا را کم کنیم.

همچنین می‌توانیم با قرار دادن دستمال کاغذی یا پارچه ای رطوبت گیر و استفاده از سبد در داخل ظروف دربسته، رطوبت را از مواد داخل ظرف، تا حد ممکن بزداییم.

 

.

ظروف یخچالی ایده مرتب شدن یخچال

.

۱۰ مزیت برای ظروف یخچالی

.

مزیت استفاده از ظروف دربسته(یخچالی) برای نگهداری مواد غذایی در یخچال، تنها به نگهداری بلندمدت‌تر مواد غذایی محدود نمی‌شود و مزایای آن بیش از اینهاست:

  • بوی یخچال نگرفتن مواد غذایی

 

  • مخلوط نشدن طعمها و بوهای مواد غذایی موجود در یخچال با همدیگر

 

  • سرایت نکردن میکروب احتمالی موجود در یک ماده خوراکی به دیگر مواد غذایی

 

  • مرتب دیده شدن یخچال(در یک یخچال مرتب،نایلون خرید جایی ندارد و به جای نایلون از ظروف یخچالی استفاده می‌شود)

 

  • امکان قرار دادن ظروف روی یکدیگر و استفاده بیشتر از فضای محدود یخچال
  •  

.

مزایای ظروف یخچالی نظم و ترتیب

.

  • امکان نگهداری خوراکی های آماده خوردن در ظروف یخچالی(غذا ،سالاد،پنیر،کره و …) و آسان شدن تهیه وعده های غذایی

 

  • امکان نگهداری مواد خوراکی مورد استفاده در غذا ها ( مثل پیاز داغ یا پیاز خرد شده و …) و  آسان شدن آشپزی

 

  • امکان ساماندهی میوه ها و خوش خوراک کردن آنها برای افرادی که در خوردن میوه تنبل هستند. مثلا بسته بندی کردن برشهای هندوانه،خربزه، سیب، پرتقال و …‌در ظروف یخچالی

 

  • برخی از مواد غذایی گازی از خود متصاعد می‌کنند که موجب کوتاه تر شدن زمان تازگی برخی دیگر مواد خوراکی می‌شوند و جدا نگاه داشتن میوه ها و سبزیجات می‌تواند به این ترتیب از چنین اشکالاتی پیشگیری کند.
  • نگهداری بلندمدت‌تر مواد غذایی

 

.

انواع ظروف یخچالی
ظروف یخچالی جدید

.

مقایسه سه جنس از ظروف یخچالی

.

مزیت ظرف یخچالی شیشه ای نسبت به ظروف پلاستیکی، بهداشتی‌تر و شکیل‌تر بودن آن است. حتی می توانید ظروف یخچالی زیبا را جلوی مهمان نیز بگذارید.

همچنین برخی از این ظرفها را می‌توان درون ماکروفر و حتی روی حرارت مستقیم شعله گاز هم گذاشت و هم تحمل دمای فریزر را نیز دارند. بنابراین از این ظروف می‌توان برای نگهداری غذا نیز استفاده کرد.


 از نظر من برای نگهداری غذا، ظروف یخچالی استیل، گزینه بهتری است چون هم سبک است هم در مسافرت قابل استفاده است و هم می‌توانید با خیال راحت آن را روی شعله قرار دهید.همانطور که می‌دانید پیرکس و استیل از سالم‌ترین اجناس برای ظروف پخت و‌پز هستند.

اما  مشکل شیشه ای بودن ظروف یخچالی در این است که غالبا سنگین هستندو یخچال را سنگین می‌کنند. بنابراین استفاده مناسب از ظروف یخچالی پلاستیکی نیز توصیه می‌شود. چون فوق‌العاده سبک هستند.

 

.

ظرف یخچالی چه جنس خوبه


تبدیل ظروف دم دستی به ظروف یخچالی

شما می‌توانید با درست کردن درپوشهای نایلونی برای کاسه و بشقابهای معمول، آنها را تبدیل به ظروف یخچالی کنید. قدری نایلون صخیم بیرنگ یا طرح‌دار و کش لازم است. در صورت تمایل می توانید در مرکز درپوش، ورقه های مقوایی یا پلاستیکی تعبیه کنید که محکم شوند. همچنین می تواند از نایلون به عنوان آستر استفاده کنید و روی درپوشها را پارچه‌ای کار کنید.

 

.

خلاقیت ظرف یخچالی

.

البته شاید بتوانید نمونه بدون سایز آن را در بازار بیابید:

 

.

گجت آشپزخانه
چگونه یخچال مرتبی داشته باشیماگر دچار کمبود فضا در یخچال نیستید از شیشه های معمول مربا و ترشی هم می‌توانید به عنوان ظروف یخچالی و برای نگهداری از مواد غذایی استفاده کنید.

 

.

یخچال مرتب ساماندهی شیشه ها

.

اگر درپوش شیشه ها یکسان نیستند می‌توانید با استفاده از پارچه های رنگارنگ اما از یک طرح، هم آنها را زیباتر نمایید هم تفکیک و تمایزشان را در نظر کسی که به دنبال شیشه خاصی هست راحت‌تر کنید.

خلاقیت شیشه مربا زیبا مرتب

از برخی سطلهای پلاستیکی ماست هم می‌توانید برای نگهداری خوراکی استفاده کنید.مخصوصا سطلهای که دهانه آنها باز بوده و بدنه محکمی دارند. مشابه نمونه زیر:

 

خرید اینترنتی ماست پروبیوتیکاصولا می‌توانید با قدری خلاقیت به خرج دادن، از محفظه های پلاستیکی اقلام سوپرمارکتی( از شوینده ها گرفته تا ظروف ماست و شیر) به عنوان نظم دهنده یخچال استفاده کنید. مثلا می‌توانید از محفظه قالبهای پنیر برای قراردادن برگه‌های قرص استفاده کنید و مانع از آن شوید که این برگه‌ ها در بخش داخلی درب یخچال، این سو و آن سو ریخته باشند.

بازیافت بطری های پلاستیکی بزرگ به ضورت نظم دهنده و سبدیخچال مرتب و معرفی ۵ ظرف یخچالی جدید

شاید وقتی صحبت از ظرف یخچالی می‌شود یک ظرف شیشه ای مکعب مستطیلی به ذهنتان برسد که درب آن کیپ می‌شود. اما در همین ظروف هم می توان خلاقیتهای زیادی را مشاهده کرد. مثلا برخی از این ظروف ساده یخچالی دارای قابلیت تفکیک هستند:

 

یخچال مرتب

یا اینکه برخی از ظروف یخچالی طول بلندی دارند تا استفاده از عمق یخچال را راحت‌تر کنند.

 

چگونه یخچال مرتب داشته باشیم

اما هر ظرف دربسته ای که ابعاد آن به گونه ای باشد که بتوان آنها را روی هم گذاشت ظرف یخچالی محسوب می‌شود. طرف یخچالی می‌تواند یک ظرف پلاستیکی مکعب مستطیلی بزرگ باشد که داخل ان به چند فضا تفکیک شده است.

 

مرتب کردن یخچال ایده

حتی امروزه محفظه های ریلی وارد بازار شده اند که امکان استفاده از فضاهای مرده یخچال را فراهم می‌کنند.

 

نظم دهنده یخچال جدید

حتی همانطور که در تصاویر پیشین مورد استفاده در این مقاله دیدم،یک فایل پلاستیکی با سه عدد کشوهم می تواند یک گزینه عالی برای ساماندهی فضای یخچال باشد.

 

مرتب کردن یخچال

حتی ظروف نایلونی قطور و محکم هم وارد بازار شده اند که ظروف یخچالی می توانند محسوب شوند و بسیار هم کاربردی هستند:

 

نظم دهنده جدید یخچال

این بانکه های نایلونی به طرز قابل توجهی موجب صرفه جویی در فضای یخچال می شوند:

 

بانکه های نایلونی ضخیم

معرفی سه نظم دهنده یخچالی جالب

استفاده از صفحه های دوار در یخچال نیز می تواند شما را از جا به جا کردن شیشه های مربا و ترشی برای دستیابی به شیشه های عقبتر راحت کند.

 

یخچال مرتب

اگر شما از افرادی هستید که با استفاده از نایلونهای زیپ کیپ راحت هستید، این نظم دهنده یخچالی که مخصوص نظم دادن به نایلونهای داخل یخچال است مناسب شما خواهد بود:

 

ساماندهی نایلون داخل یخچال

همچنین برای اینکه مجبور نباشید که هر بار که از قوطی های سس استفاده می کنید کلی معطل شوید تا سس موجود در قوطی به سر آن بریزد می توانید از چنین نظم دهنده ی یخچالی‌ای استفاده کنید. البته برای این منظور از یک تکه شانه تخم مرغ هم می‌توانید استفاده کنید. اما قبل از گذاشتن آن در یخچال با ورقه‌های آلمینیومی یا چیزی از این دست جلدش کنید تا نمای یخچال شما را به هم نزند:

 

ساماندهی قوطی سس در یخچال

یخچال مرتب با سبدهای نظم‌دهنده

سبدها یکی دیگر از لوازمی هستند که با بافتهای زیبای خود هم فضای یخچال را مرتب تر و کاربردی تر می کنند و هم چشمنوازتر. مزیت سبدها در این است که می توان عمل شستشو را نیز توسط انها انجام داد و پس از خشک شدن مواد خوراکی، سبد را با محتویات آن داخل یخچال قرار داد:

فضاسازی در یخچال
فضاسازی بهینه یخچال
استفاده بهینه از یخچال
یخچال مرتب
سبدهای نظم دهنده یخچال
عکس یخچال مرتب

با استفاده از سبدهای خوشرنگ در اندازه‌های متناسب می‌توانید یک رنگبندی چشمنواز در یخچال مرتب خود ایجاد کنید.

اگر عمق یخچال شما زیاد است می‌توانید برخی اقلام کوچک مثلا شیشه های کوچک را داخل سبد بگذارید که بتوانید با کمی جلو کشیدن آن به سرعت به تمام اقلام داخل سبد دسترسی داشته باشید. اصولا استفاده از سبد در یخچالهای با عمق زیاد موجب سهولت دسترسی به انتهای یخچال می‌شود.

می توانید خوراکی‌هایی را که زودتر مصرف می‌شوند داخل سبد نگهداری کنید.

نظم دادن یخچال با سبد

سبدهای زیر نمونه خوبی از سبدهای نظم دهنده برای تفکیک میوه ها و مواد غذایی در یخچال و یا حتی فریزر هستند:

سبد یخچال

همچنین سبدهای ریلی، امکان استفاده از فضاهای مرده یخچال را فراهم می‌کنند.

سبد نظم دهنده یخچال جدید

این سبدها جمع و باز می‌شوند و در واقع دو سایز دارند:

سبد نظم دهنده یخچال جدیداستفاده از توکابینتی داخل یخچال

گاهی اوقات تماس ظروف شیشه ای با کف شیشه ای قفسه های یخچال، موجب شنیدن صدای مزاحم از یخچال می‌شود و با پهن کردن توکابینتی های مناسب در یخچال می‌توانید مانع  ایجاد چنین صداهایی شوید. استفاده از کفپوش برای طبقات یخچال همچنین صدای برخورد اشیاء به کف یخچال ،هنگام برداشتن و گذاشتن آنها را نیز حذف می کند.

مزایای کفپوش یخچال

پهن کردن توکابینتی خوشرنگ داخل یخچال، حال و هوای گرمتر و چشنوازتری به فضای سرد یخچال می‌بخشد، نسبت به شیشه کمتر لک را نشان می‌دهد و شاید بتوان گفت نظافت یخچال را راحت‌تر می‌کند.

 

تئکابینتی یخچال مزایاساماندهی بطری های نوشیدنی

برای اینکه بطری‌های نوشیدنی روی کف طبقات یخچال، قلت نزنند و بتوانید آنها را روی هم قرار دهید می توانید با گیراندن یک گیره لوازم التحریر بزرگ به میله کف طبقه یخچال، جلوی قلت زدن بطری را بگیرید. این گیره‌ها واقعا محکم هستند.

 ساماندهی بطری های نوشیدنی


همچنین می‌توانید محفظه‌های زونکن مانندی درست کنید تا بتوانید چند بطری را روی هم قرار دهید یا …

 ساماندهی بطری های نوشیدنی

علاوه بر اینها می‌توانید نوشیدنی‌ها را در بطری‌های شیشه‌ای یا پارچ‌های کوچک و بزرگ(متناسب با یخچال و استفاده شخصی خودتان)بریزید و در یخچال بگذارید. دربسته بودن پارچ و بطری آب موجب می‌شود که آب داخل آن بوی ماندگی یخچال را نگیرد. همچنین می‌توانید از گالنهای شیردار زیبا و شیشه‌ای داخل یخچال استفاده کنید که استفاده از آن نوعی راحتی با خود به همراه دارد.

 ساماندهی بطری های نوشیدنی

گالن شیردار برای یخچال
یخچال مرتب ایدهیک نکته در مورد جاتخم مرغی

اگر شما از افرادی هستید که معتقید نشستن تخم‌مرغ بهداشتی‌تر از شستن آن است پس تخم مرغ ها را در ظروف دربسته نگه دارید. در این راستا انواع جاتخم‌مرغی طراحی شده است که برخی از آنها برای پیکنیک هم بسیار مناسب هستند.

 

نگهداری بهداشتی تخم مرغ

آنچه در انتها گفتنی است ینکه نظم زندگی به طور ناخودآگاه روی خوشحالی ما تاثیر مثبت می گذارد. حتی اگر در همین حد باشد که به جای گذاشتن کاسه های خوراکی روباز در یخچال و کابینت، برای آنها یک روکش زیبا بدوزیم:

 

خلاقیت ظرف یخچالی

نویسنده: معصومه غنیان

تهیه شده در گروه تولید محتوای سوپرمارکت آنلاین تزول

لینک دانلود اپلیکیشن تزول
منبع : وبلاگ تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us