وارد شوید ثبت نام کنید
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ۲۲:۵۲

۱۳ بدر امسال چی بپزیم؟

به همین زودی ۱۲ روز از سال ۹۸ هم گذشت و فردا جشن سیزدهمین روز سال رو جشن می‌گیریم. جشنی که به اعتقاد برخی برای رفع بلا است و باید به دامان طبیعت رفت و به اعتقاد برخی دیگه خرافاتی بیش نیست.

حالا گذشته از ریشه یابی رسم سیزدهمین روز فروردین ماه، نگاهی داریم به فرهنگ، آداب و رسوم و انواع غذاهایی که سال‌های سال باعث شده تا خانواده‌های ایرانی را در این روز کنار یکدیگر جمع کند.

به طور کلی مردم برخی از مناطق ایران معتقدند روز سیزده حتماَ باید اکثر مواد غذایی مصرف شده از گیاهان طبیعت باشند و غذاها را در دامان طبیعت و صحرا نوش جان کرد.

اما طی سال های اخیر و با افزایش جمعیت و آسیب‌های وارد شده به طبیعت، بسیاری از  مواد غذایی از پیش تهیه شده است. زیرا مشغله هاب زندگی، مسافت زیاد و ازیاد جمعیت فرصتی باقی نمی‌گذارد که همه خانواده ها به دشت و صحرا روند و از گیاهان آن منطقه بچینند و همان جا غذایی تهیه کنند. چرا که کمبود دانش و شناخت ما از گیاهان باعث آسیسب رساندن به طبیعت و تخریب محیط زیست سایر موجودات می‌شود. همچنین غذاهای حاضری و همچنین وجود فضاهای سبز شهری و عمومی نیز فرصتی است تا خانواده ها با طی مسیری کمتر در این مکان ها سیزدهمین روز فروردین را جشن گیرند.

از این رو باید مواد غذایی مورد نیاز هر یک از غذاهای خاص این روز را از فروشگاه‌ها تهیه کرد، در هرخانه پخت و غذاها را به صورت آماده با خود به تفرجگاه برد.

معرفی برخی خوراکی‌های خاص سیزده بدر

کاهو سکنجبین از واجبات سیزده بدر

به طور معمول برای اکثر خانواده‌های ایرانی، کاهو و سکنجبین از واجبات سیزده به‌در است. کاهو یک نماد برکت جهانی است و میل کردن آن در روزهای گرم سال توصیه می‌شود. به همین دلیل برای گرفتن سردی کاهو از سکنجبین برای ایجاد تعادل استفاده می‌شود.

سیزده بدر چی بپزیم؟
سیزده بدر 98
سیزده بدر چی بخوریم؟
خوراکی های سیزده بدر
آش رشته 
کاهو سکنجبین
کتلت و کوکو 
صحرا 
دشت
نحسی سیزده بدر

سیزده بدر بدون آش رشته نمی‌چسبه

معمولا حمل و تهیه آش رشته، حمل گاز پیکنیکی و دیگ بزرگ برای خانوار سخت است. به همین منظور برخی خانواده‌ها یا آش رشته را از رستوران‌هایی که در این روز به تهیه آن مشغول هستند واگذار می کنند و یا صرف آش را به بازگشت از طبیعت به خانه موکول می‌کنند.

سیزده بدر چی بپزیم؟
سیزده بدر 98
سیزده بدر چی بخوریم؟
خوراکی های سیزده بدر
آش رشته 
کاهو سکنجبین
کتلت و کوکو 
صحرا 
دشت
نحسی سیزده بدر

کتلت‌ و کوکو و ساندویچ با سبزی خوردن تازه

همانگونه که گفتیم، حمل دیگ و ظرف‌های بزرگ در این روز کمی سخت است، از این رو برخی خانوارها با تهیه ساندویچ‌های خانگی همچون کتلت و کوکو و یا ساندویچ های آماده سوپرمارکت ها، این روز را در طبیعت می‌گذرانند و رسم سیزدهمین روز سال را به جای می‌آورند.

سیزده بدر چی بپزیم؟
سیزده بدر 98
سیزده بدر چی بخوریم؟
خوراکی های سیزده بدر
آش رشته 
کاهو سکنجبین
کتلت و کوکو 
صحرا 
دشت
نحسی سیزده بدر

چرا سیزده بدر مهم است؟

در همه شهرها و روستاها و عشیره‌های ایران، سیزدهمین روز فروردین باید از خانه بیرون آمد و به باغ و کشتزارها رو آورد و به اصطلاح نحسی روز سیزده را بدر کرد. خانواده ها در این روز به صورت گروهی و گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و نیز آجیل‌ها و خوردنی‌های سفرهً هفت سین را با خود برداشته، به دامان صحرا و طبیعت می‌‌روند و سبزهً هفت سین را با خود برده و به آب روان می‌‌اندازند.

به دامن صحرا رفتن، شوخی و بازی کردن، دویدن، تاب خوردن و در هر حال جدی نبودن، از سرگرمی ها و ویژگی های روز سیزده است. گره زدن سبزه، به نیت باز شدن گره دشواری ها و برآورده شدن آرزوها، از جمله بیرون کردن نحسی است. این باور، معروف است که « سبزه گره زدن » دختران « دم بخت »، شگونی برای ازدواج و همسر یابی،  است نیز گرامی داشته می‌شود.

سیزده بدر چی بپزیم؟
سیزده بدر 98
سیزده بدر چی بخوریم؟
خوراکی های سیزده بدر
آش رشته 
کاهو سکنجبین
کتلت و کوکو 
صحرا 
دشت
نحسی سیزده بدر

در فرهنگ اساطیر برای رسم های سیزده بدر، معنی های تمثیلی آورده : شادی و خنده در این روز به معنی فروریختن اندیشه های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، خوردن غذا در دشت نشانهً فدیه گوسفند بریان، به آب افکندن سبزه های تازه رسته – نشانه دادن هدیه به ایزد آب یا « ناهید» و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت و تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسل‌ها، رسم مسابقه‌ها به ویژه اسب دوانی – یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشکسالی است.

این باور همگانی چنان است که اگر خانواده ای نتواند به علتی تمام روز را به باغ و صحرا برود، به ویژه با دگرگونی های جامعه شهر امروز در بعد از ظهر، هر قدر هم مختصر، « برای گره زدن سبزه و بیرون کردن نحسی سیزده » به باغ یا گردشگاه عمومی می‌‌رود. با دگرگونی های صنعتی، شغلی، بزرگ شدن شهرها، فراوانی وسیله های آمد و رفت سریع السیر، وسیله های ارتباط جمعی و … به ناگزیر شهرداری های شهرهای بزرگ، دشواریهای آمد و رفت را پیش بینی می‌‌کنند. فراوانی اتومبیل و دیگر وسیله های آمد و رفت موتوری و نیز وسعت خانه سازی ها و شهرسازی ها، باعث شده که خانواده ها، سال به سال راه دورتری را برای « سیزده بدر » پشت سر بگذارند، تا سبزه و کشتزاری بیابند.

منبع : تزول مارکت گردآوری و انتشار : تزول مارکت

از تزول مارکت چه خبر ؟

تجربه خرید از تزول مارکت از زبان شما

  • خریدها زودتر از خودم به خونه رسید.
  • گزینه پرداخت آنلاین یکی از بهترین مزایاتون بود؛ ممنون
  • به شهر ما هم بیایید.
  • تنوع محصولاتتون رو دوست داشتم، هرچی خواستم موجود بود.
  • از این به بعد فقط از تزول خرید می‌کنم، زمان ارسال عالی بود خدایی
  • مرسی به محله ما هم اومدین.
  • در دوران کرونا تمام خریدای روزانه رو از تزول انجام می دم.
  • همه جا هست که …

برای دسترسی راحت تر اپلیکیشن تزول مارکت را نصب کنید

دانلود مستقیم اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود اپ اندروید تزول مارکت از کافه بازار - سوپرمارکت آنلاین اپ اندروید تزول مارکت - سوپرمارکت آنلاین دانلود مستقیم اپ IOS مارکت از سیب اپ - سوپرمارکت آنلاین
join us